Drupal 20. yaşını kutluyor

Özgür, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi ya da içerik yönetime odaklanmış bir altyapı yazılımı olarak yaygın olarak kullanılan Drupal, 20. yaşını kutluyor. 15 Ocak 2001 tarihinde doğan yazılım, modüler yapısı sayesinde, web uygulama çatısı, topluluk portalı, forum ya da blog motoru olarak da kullanılabiliyor. Drupal PHP programlama dili ile yazılmış olmasına rağmen, Drupal tabanlı bir web sitesinin kurulumu, geliştirilmesi ve bakımı genellikle PHP programlama becerisi gerektirmiyor. Drupal içerik yönetim sistemi Unix, GNU/Linux, BSD türevleri, Solaris, Windows ve Mac OS X gibi işletim sistemleri başta olmak üzere, üzerinde PHP yorumlayıcı bulunan herhangi bir işletim sisteminde çalışabilmektedir. Drupal’in basit bir katmanı veya çekirdeği (core) vardır. Bu katman Drupal’in temel özelliklerini oluşturmakla beraber ayrıca eklenebilir modül programlama olanağını da sağlar.

Drupal‘in çekirdeğine dâhil edilmiş olan modüller kullanıcıların içerik ekleme, gözden geçirme ve içeriği sınıflandırma, arama yönetimi, yorum ekleme, forumlara katılma, anketlerde oy verme ve HTML bilgisine gerek duymadan ortak proje yazılımlarında çalışma olanağı sağlar. GNU Genel Kamu Lisansı ile kullanıma sunulan Drupal, özgür bir yazılımdır. Drupal’a nice yıllar diliyoruz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x