Drupal 7, 5 Ocak’ta ömrünün sonuna geliyor

GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı özgür ve açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi ya da içerik yönetimine odaklı bir altyapı yazılımı olan Drupal‘in 7 sürümünün ömrünün sonuna geldiği belirtiliyor. Drupal 7’nin resmi ömrünün sonunun, 5 Ocak 2025’e kadar uzatıldığı belirtilirken, bu tarihten sonra güvenlik desteği almayacağı, bu nedenle de siteleri taşımak konusunda kullanıcılara bu tarihin temel alınması gerektiği öneriliyor. Drupal 9 ve üzerinin bu değişiklikten etkilenmediği, örneğin, bir güvenlik sorunu hem Drupal 7’yi hem de Drupal 10’u etkilediğinde, Drupal 10 güvenlik tavsiyesi karşılık gelen bir Drupal 7 düzeltmesi olmadan yayınlanabileceği ve Drupal 7 sorununun bu noktada kamuya açıklanabileceği ifade ediliyor. Ancak, 1 Ağustos 2023’ten itibaren, katkıda bulunulan bir modülün veya temanın Drupal 7 şubesi desteklenmiyor diye işaretlendiği zaman, yeni bakım için uygun olmayacağı ve tekrar destekli olarak işaretlenmeyeceği ifade ediliyor.

 

Halen bir Drupal 7 sitesine sahip olanların, kullanım ömrünün sona ermesinden önce Drupal 10’a geçmesinin önerildiği belirtiliyor. Drupal 7’nin 5 Ocak 2025′te kullanım ömrünün sona ereceğine ilişkin bu duyuruyu inceleyebilirsiniz. Dahası burada.

, , , , , , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x