Mozilla Firefox 10. Doğum Gününü Kutluyor

Mozilla ekibi tarafından geliştirilen Firefox, aslında, 23 Eylül 2002’de Phoenix 0.1 sürümüyle yola koyulmuştu. O zaman, Microsoft’un Windows işletim sistemlerine entegre olarak sunduğu Internet Explorer’e karşı geliştirilen ilk alternatiflerden biriydi. Ancak, BIOS üreticisi Phoenix Technologies’in kendi adını Mozilla’nın açık kaynak projesinde görmekten memnun olmamasından dolayı, isim Firebird olarak değiştirildi. Ancak, bu kez de aynı adlı bir veritabanı serverinin var olmasından dolayı, 2004 yılı başında Firefox isminde karar kılındı. 2004 yılı Kasım ayında 1.0 sürümü duyurulan Mozilla Firefox, bugün, 10. yaşına girmiş ve tarayıcının 33.1 sürümü de duyurulmuş bulunuyor. Mozilla Firefox, 2008 yılında 500 milyondan fazla kez indirilmiş; 3.0 sürümüyle de 24 saat içerisinde en çok indirilen yazılım olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştı. Günümüzde güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor.

Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde uyumlu kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80′den fazla dilde kullanılabiliyor. Mozilla’nın CTO’su Andreas Gal’a göre JavaScript ve HTML5’in doğal uygulamalara güçlü bir alternatif haline gelmiş bulunuyor. Gal, önümüzdeki birkaç sene içinde mobil cihazlar için native uygulamalar geliştirmenin anlamını yitireceğini, her şeyi web tarayıcısının içerisinden yapacağımızı söylüyor. Web tarayıcısı deneyiminin önemli bir parçasının oyun olduğunu söyleyen Gal; Mozilla’nın önümüzdeki yıl daha çok oyunla karşımıza çıkacağını ifade ediyor.

, , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x