Tor 0.4.0.5 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor‘un 0.4.0.5 sürümü duyuruldu. Aylarca süren bir çalışmadan sonra yeni ve kararlı bir sürümün kullanıma sunulduğu belirtilirken, bunun, 0.4.0.x serisindeki ilk kararlı sürümü olduğu ifade ediliyor. Güç yönetimi ve önyükleme raporlaması için yapılan geliştirmelerin yanı sıra, bazı trafik analizlerini önlemek için devre dolgusu için ön arka uç desteğinin sürüm ile birlikte geldiği bildiriliyor. Destek politikası uyarınca, 0.4.0.x serisinin dokuz ay boyunca veya istikrarlı bir 0.4.1.x sürümünün yayınlanmasından üç ay öncesine kadar destekleneceği belirtilirken, uzun süreli desteğe ihtiyacı olanların, 2022 Şubat ayına kadar desteklenecek olan 0.3.5.x serisi ile devam edebileceği söyleniyor. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır. Tor 0.4.0.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor 0.4.0.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x