Tor Browser 6.0 duyuruldu

En son 28 Nisan 2016’da 6.0a5 sürümü test edilmek üzere kullanıam sunulan internet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor Browser’in 6.0 final sürümü duyuruldu. Tor Browser ekibinin 6.0 serisinin ilk kararlı sürümünü duyurmaktan gurur duyduğu belirtilirken, sürümün, Youtube üzerinde HTML5 video için daha iyi bir destek demek olan Firefox 45-ESR ve diğer iyileştirmelerle geldiği ifade edildi. OpenSSL’in 1.0.1t ve Torbutton’ın da 1.9.5.4 sürümlerine güncellendiği söylenen tarayıcı, varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo kullanıyor. Tor Browser 6.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tor ile internette tamamen belirsiz olabilmek ve yapılacak tüm işlemlerin bu belirsizlik içinde güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkündür. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor Browser 6.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

No comments yet.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.