Tor Browser 6.0a2 Duyuruldu

5.5.2 sürümü 12 Şubat 2016‘da duyurulan internet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor tarayıcının 6.0a2 sürümü, test edilmek üzere kullanıma sunuldu. Firefox için önemli güvenlik güncelleştirmeleri içeren yeni bir alpha sürümün kullanıma sunulduğu belirtilirken, bir dizi hata düzeltme işleminin 5.5.1 sürümünden bu yana ele alındığı hatırlatıldı ve Firefox’un 38.6.1esr sürümüne güncellendiği ifade edildi. NoScript’in de 2.9.0.3 sürümüne güncellendiği yeni sürüm, test edilmek üzere yansılarda yerini aldı. Tor Browser 6.0a2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da gk’s blogu inceleyebilirsiniz.

Tor ile internette tamamen belirsiz olabilmek ve yapılacak tüm işlemlerin bu belirsizlik içinde güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkündür. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor Browser 6.0a2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x