Wicd'in 1.7.3 Sürümü Çıktı

GNU/Linux sistemlerde hem kablosuz hem de kablolu ağları yönetmek için kullanılan açık kaynak kodlu bir yazılım olan Wicd; 1.7.3 sürümüne güncellendi. 2006 yılı sonlarında başlayan proje, bağlantı yöneticisinin oluşturulması sonucunda Wicd’in doğmasıyla sonuçlanmıştır. Wicd; ağlara bağlanmak için çok çeşitli ayarlar içeren basit bir arayüz sağlamayı amaçlamaktadır. Wicd; kablosuz bağlantı artalan süreci (daemon) için bir arayüz sunuyor. Wicd; kablosuz ağlara otomatik olarak bağlanacaktır, ancak belirttiğiniz bilinmeyen ağlara otomatik olarak bağlanmayacaktır. Wicd; wpa_supplicant kullanılarak kablosuz şifrelemeyi destekler. Wicd iki ana bileşen içerir: artalan süreci (daemon) ve kullanıcı arayüzü. Bu iki bileşen D-Bus ile iletişimi sağlar. Bu tasarım kullanıcıya, standart kullanıcı olarak çalıştırmak üzere kullanıcı arayüzünü ve root kullanıcı olarak çalıştırmak üzere artalan sürecini (daemon) veriyor ki bu root parolasını bilmeyenin kablosuz ağı değiştiremeyeceği anlamına geliyor.

Wicd; yalnızca Gnome ve KDE masaüstü ortamlarında değil, XFCE, Fluxbox, Openbox ve Enlightenment gibi değişik masaüstü ortamlarında kullanılabiliyor. Wicd’in Slackware, Zenwalk Linux, Arch Linux, Debian, Gentoo Linux, Fedora, openSUSE, Mandriva ve Pardus gibi dağıtımlara nasıl yüklendiğine ilişkin olarak bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Wicd 1.7.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x