WordPress’in 20. yılını kutluyoruz

27 Mayıs 2003’te Matt Mullenweg ve Mike Little’ın WordPress sürüm 0.70’i oluşturmak için b2/cafelog çatallamasının üzerinden tam 20 yıl geçmiş bulunuyor. 27 Mayıs 2023’te WordPress’in 20. yılını kutluyoruz. Kutlama duyurusunu wordpress.org üzerinden Josepha yaptı. Son 20 yılda oldukça fazla şey gerçekleştiği belirtilirken, Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi olan WordPress‘in 20 yılını iki bölümde okuyabilmenin mümkün olduğu ifade ediliyor: WordPress’in hikâyesi (2003 – 2013) ve WordPress’in evrimi (2013 – 2023). İster 100’den fazla buluşma etkinliğinden birinde kutlama yapılsın, ister sınırlı sayıda üretilen WP20 ürünleriyle kişi kendisini göstersin, ister sosyal medyada benzersiz bir şekilde WordPress üzerine toplu bir düşünceye katılınsın, WP20’nin, yani WordPress topluluğunun 20. yılını kutlamasının ortak bir miras olduğu belirtiliyor.

 

 

Geçmiş WordCamps ve buluşmaların sosyal medyasında paylaşılan harika fotoğraflar ve anılar arasında gezinirken, WordPress’i bugün olduğu yere getiren insanları düşündüğünü belirten Josepha; hataları düzelten ve yeni özellikleri test eden binlerce katılımcının sürece büyük katkısı olduğunu söyledi. Önümüzdeki birkaç yıla bakıldığında, topluluğun Gutenberg 3. ve 4. aşamaları birlikte yöneterek, kolay işbirliği ve çok dilli desteği doğrudan yazılıma getiren özellikler sunacağını ifade eden Josepha; WordPress için bu sonraki adımların, erişilebilirlik, performans ve kararlılıkla ilgili misyonunun temel unsurlarını göz önünde bulundurarak yararlı, ilgili ve güvenilir yazılım oluşturma mirasının güçlü kalmasını sağlayacağını söyledi. Josepha; son 7.305 gündür her gündür yapıldığı gibi, herkesin ayrı ayrı ve birlikte WordPress’i daha iyi hale getirmek için üzerine düşeni yapabileceğini belirtti. Milestones The Story of WordPress başlıklı pdf kitabı buradan edinebilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x