Youtube Açılıyor mu?

Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesine yönelik saldırıyı değerlendirmek üzere yapılan görüşmeye ilişkin olduğu iddia edilen ses kayıtlarının internete düşmesi sonrası alındığı söylenen; ancak; Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesinin devlet sırlarının ifşasının önlenmesi amaçlı 27/03/2014 tarihli ve 2014/358 Değişik İş No.lu Kararına istinaden ve ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret niteliğindeki içerikler nedeniyle 5651 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin 1 numaralı fıkrasının (b) bendi ile 4 numaralı fıkrası hükümleri uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişiminin engellenmesi tedbiri uygulanmaya başlandığı belirtilen YouTube’un avukatı Gönenç Gürkaynak’ın bireysel başvurusu sonucu Ankara 4. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu yürütmeyi durdurma kararından sonra, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) siteyi erişime açması veya karara itiraz etmesi bekleniyor.

Ahmet Can’ın hurriyet.com.tr’deki haberine göre, TİB’in itiraz etmesi durumunda, YouTube’un bireysel başvuru hakkı kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne başvurması söz konusu olabilir. Kararı bianet’e değerlendiren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, YouTube’un derhal açılması gerektiğini söylüyor: “İlk olarak İdare Mahkemesi’nin verdiği karar geç kalmış bir karar. Bu karar çoktan verilmeliydi. Bu nedenle YouTube’un en geç iki gün içinde açılması gerekli. Eğer açılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi aynı Twitter’da olduğu gibi karar vermeli.” Hatırlanacağı gibi, Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 2 Nisan 2014 tarihli 2014-3986 sayılı bireysel başvuru kararı doğrultusunda “Twitter.com” internet sitesine yönelik uygulanmakta olan erişim engelleme tedbirinin kaldırıldığının” belirtilmesinin ardından 4 Nisan 2014 tarihinde Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, video paylaşım platfromu YouTube’a dair yasağın kaldırıldığını duyurmuş; ancak, duyurunun ardından herkes sitenin açılmasını beklerken, Suriye ile ilgili kayıtların kaldırılmadığı itirazı üzerine video paylaşım sitesine erişim engeli devam etmişti. YouTube’a Türkiye’den erişim yaklaşık 40 günden beri sürüyor.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x