Facebook HHVM ve “Hack” Programlama Dili

Facebook, bug’ları daha kolay tespit etmek, geliştiricilerin hatasız kodlama yapmalarını sağlamak, onların işlerini kolaylaştırmak için geliştirdiği yeni programlama dili Hack’i duyurdu. Konuya ilişkin olarak ReadWrite ile yaptığı röportajda, Facebook Hack ekibinin yöneticisi Bryan O’Sullivan; on yıl önce, Facebook’un işe etkileşimli Web sayfalarının hızlı gelişimini amaçlayan bir betik dili ile kodlanmış PHP web sitesi olarak başladığını söyledi. Ancak şirket büyüdükçe, PHP’yi yönetmenin zorlaştığını belirten O’Sullivan; bunun geliştiricilerin hata yapmalarına müsait bir ortam oluşturduğunu ifade etti.  O’Sullivan; büyük kod temelli hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak, rahat bir yönetim ortamı oluşturmak, geliştiricilerin hata yapmasını en aza indirebilmek için Hack’i geliştirdiklerini söyledi.

Hack diline resmi olarak geçen sene geçiş yapan şirket; Hack’in kaynak kodlarını herkese açmış bulunuyor. Facebook Hack; programlarda hatalara yol açan ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olan bug’ları doğrudan engellemeyi hedefliyor. PHP sisteminin program çalışırken hiçbir müdahalede bulunamadığını ve site çalışır durumdayken sadece mantıksal hataların bulunabildiğini belirten O’Sullivan; Hack’de ise bu hataların önceden tespit edilebildiğini ve bu sayede hataların hızlı bir şekilde saptanabildiğini ifade etti. Hack, yine bir Facebook teknolojisi olan ve PHP kodlarını native kodlara dönüştüren HipHop Virtual Machine (HHVM) üzerinde çalışıyor. HipHop projesine buradan erişebilirsiniz. Facebook’un programlama dili olarak tanımlanan Hack, PHP dili ile oldukça benzer özellikler taşıyor. PHP ile aynı yazılım tabanında çalışacak olan Hack, bu sayede PHP geliştiricilerinin kolaylıkla öğrenebilmesine açık. Hack dilini denemek ve daha fazla bilgi almak isterseniz hacklang.org adresini ziyaret edebilirsiniz. HHVM konusunda fikir edinmek için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Welcome to HHVM

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x