MariaDB 10.10.2 duyuruldu

İlişkisel veritabanı sistemi olan MySQL’in kaynak kodundan türeyen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan MariaDB’nin 10.10.2 sürümü duyuruldu. InnoDB kilitlenme kurtarma düzeltmeleriyle gelen yeni sürüm, InnoDB için CHECK TABLE…EXTENDED’ın uygulandığı belirtiliyor. InnoDB toplu ekleme hata düzeltmelerinin yapıldığı söylenen yeni sürüm, Galera 26.4.13 sürümünü edinmiş bulunuyor. Güvenli olmayan uyarı mesajında ​​küçük düzeltme yapıldığı söylenirken, bir filtreleme kopyasıyla birlikte birincil üzerinde var olmayan bir kullanıcıdan REVOKE PRIVILEGES’in yanlış çoğaltma hatası düzeltilmiş bulunuyor. Oracle MySQL’in topluluk geliştirme modelinden uzaklaşınca, Monty Widenius MySQL’in kodunu çatallayıp yeni bir yazılıma yönelince, bu kez ikinci kızının adı olan Maria’yı isim olarak seçti ve MariaDB ortaya çıktı. MySQL ile bire bir yer değiştirebilen MariaDB, pek çok kütüphane kodlarının ortak olması nedeniyle tüm MySQL komutlarını tanır ve MySQL arayüz metotlarını destekler. MariaDB 10.10.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz

Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip özgür bir yazılım olarak sunulan yazılımı GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler ayrı bir lisansla satın alabiliyor. MySQL ile aynı komutları, aynı arayüzleri, aynı kitaplıkları ve API’leri içeren MariaDB; MySQL ile özellik açısından birebir uyumludur. Dağıtımların çoğu hâlâ resmi olarak MySQL’i desteklerken, yeni ek özellikler ve geliştirmeler yapılan MariaDB’nin ayrıca kurulması gerekiyor. MariaDB 10.10.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x