MariaDB 11.0.3 duyuruldu

İlişkisel veritabanı sistemi olan MySQL’in kaynak kodundan türeyen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan MariaDB’nin 11.0.3 sürümü duyuruldu. 11.0.3 sürüm notlarında bahsedildiği gibi, MariaDB’nin artık daha önce uyumsuz olan MySQL bölüm şemalarını algıladığı ve dönüştürdüğü belirtilirken, MariaDB’nin kullanımdan kaldırma politikası uyarınca bunun, Ubuntu 18.04 LTS “Bionic” ve Ubuntu 22.10 “Kinetic” için MariaDB 11.0’ın son sürümü olacağı ifade ediliyor. Bu sürümde, Debian 12 “Bookworm” için depolar eklendiği belirtilirken, MariaDB 11.0.3’te yapılan değişikliklerin tam listesi için değişiklik günlüğünün incelenmesi öneriliyor. MariaDB 11.0.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip özgür bir yazılım olarak sunulan yazılımı GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler ayrı bir lisansla satın alabiliyor. MySQL ile aynı komutları, aynı arayüzleri, aynı kitaplıkları ve API’leri içeren MariaDB; MySQL ile özellik açısından birebir uyumludur. Dağıtımların çoğu hâlâ resmi olarak MySQL’i desteklerken, yeni ek özellikler ve geliştirmeler yapılan MariaDB’nin ayrıca kurulması gerekiyor. MariaDB 11.0.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x