Qt 6.8 Beta 1 duyuruldu

Uygulamaların oluşturulmasına hız kazandırmak için tasarlanmış araçlar, masaüstü ortamları, gömülü ve mobil aygıtlar için kullanıcı arabirimleri içeren yetkin geliştirme platformu olan Qt’nin 6.8 Beta 1 sürümü, Jani Heikkinen tarafından duyuruldu. Qt 6.8 Beta 1’i yayınladıklarını duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Heikkinen; Qt 6.8 Beta 1’in, Qt çevrimiçi yükleyici aracılığıyla edinilebileceğini, çevrimiçi yükleyiciye ek olarak Qt 6.8 Beta 1 kaynak paketlerinin, ticari kullanıcılar için Qt Account Portal’da ve açık kaynak kullanıcıları için açık kaynak indirme alanında “pre-releases” sekmesinde mevcut olduğunu ifade etti. Yeni Qt 6.8’in neler getirdiğini görmek için lütfen Qt 6.8 için “yenilikler” belgelerine bakılmasını öneren Heikkinen; belgelerin hâlâ yapım aşamasında olduğunu, dolayısıyla Qt 6.8’in öne çıkan özelliklerinden bazılarının hâlâ eksik olduğunu ve belgelerin beta aşamasında güncelleneceğinin unutulmamasını istedi. Qt 6.8’in, daha önce teknoloji önizlemesi olarak mevcut olan birçok yeni modülü eklediğini belirten Heikkinen; yeni modüllerin şunları içerdiğini söyledi: Qt Graphs (QML ve Widget’ler için iki alt modülden oluşur), Qt GRPC ve Protobuf, Qt Http sunucusu ve ayrıca yeni bir SVG’den QML’ye dönüştürme aracı. Yükleyici tarafında, ‘Qt’ düğümüyle aynı seviyede yeni bir ‘uzantılar’ düğümü olduğunu söyleyen Heikkinen; Qt Insight Tracker, Qt PDF ve Qt Webengine modüllerinin, Qt 6.8.0 Beta1’den itibaren bu ‘uzantılar’ düğümü altında bulacağını ifade etti. Qt 6.8 Beta sürümlerini denemek ve geri bildirim sağlamak için biraz zaman bulunacağını umut ettiklerini söyleyen Heikkinen; herhangi bir sorun için bugreports.qt.io adresine hata raporu gönderilebileceğini; ayrıca Qt Project e-posta listelerine ve geliştirici forum tartışmalarına da katılınabileceğini ifade etti. Qt 6.8 yayınlama wiki‘sinden Qt 6.8 programı hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşabilirisniz. Qt 6.8 Beta 1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

 

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisini çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtılmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 6.8 Beta 1 edinmek için:

, , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x