Calamares 2.3 duyuruldu

Calamares 2.2’den sonra tam disk şifreleme gibi yeni özellikler ve küçük ilerlemelerle gelen Calamares 2.3 duyuruldu. Aslında kolayca Manjaro Linux kurulabilmesi için geliştirilen; ancak artık Manjaro, Debian ve KaOS üzerinde test edilen Calamares‘in 2.3 sürümü duyurmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Calamares ekibi ve Blue Systems, Calamares’in gelişmiş bir bölümleme özelliği ile bölümleme işlemlerini manuel ya da otomatik olarak gerçekleştirilebildiğini hatırlatıyor. Takas bölümünün şifrelenmesinin desteklendiği hatırlatılırken, Calamares 2.3’ün önyükleyiciyi de şifrelediği hatırlatıldı. Bilindiği gibi Calamares; Manjaro Linux için geliştirilen ve grafik bir arayüz ile sunulan yeni sistem yükleyicisidir. Manjaro Linux’un hızlı ve kolay bir biçimde kurulabilmesi için geliştirilmiştir. Qt tabanlı bir yazılım olan Calamares, Manjaro Türkiye ekibi tarafından tamamen Türkçeye çevirilmiş bulunuyor. Yalnızca Manjaro Linux için değil, tüm dağıtımlar için bir kurulum aracı olarak düşünülen Calamares ile ilgili ilk fikir Mayıs 2014’te çıkmış ortaya. Blue Systems’in desteği ile Haziran 2014’te sıfırdan başlayan süreç; KaOS, Manjaro, Maui ve Netrunner geliştiricilericilerinin değerli katkılarıyla bugünlere gelmiş. Sürece sonradan, Fedora, BBQLinux, OpenMandriva ve KDE Visual Design Group katılmış. Hem DOS hem de GPT bölüm tablosuna destek veren Calamares; otomasyon ve yeniden boyutlandırma işlevselliğine sahip bulunuyor. Calamares 2.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Calamares hakkında edinilen izlenimlerin ve tespit edilen problemlerin hata takip sistemine bildirilmesi isteniyor. Calamares 2.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x