Calamares 3.2.51 duyuruldu

Bağımsız bir sistem kurulumcusu olan Calamares’in 3.2.51 sürümü, Evan James tarafından  duyuruldu. Calamares ekibinin Calamares 3.2.51’i duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Bunun, normal bir kısa döngü sürümü olduğunu belirten James; birçok farklı modülde düzeltmeler olduğunu, dağıtımlara özellikle umount modül yapılandırmasının güncellenmesinin önerildiğini hatırlatıyor. Önyükleyicinin artık önyükleyici kimliği için benzersiz bir son ek oluşturmaya çalışacak şekilde yapılandırılabileceği belirtilirken, Calamares ile ilgili bir sorun yaşayanların, problemi Calamares sorun izleyicisine anlatabilecekleri söyleniyor. Calamares, GNU/Linux masaüstünün nihai “standart” yükleyicisi olmayı hedeflemiyor. Birçok dağıtım zaten daha olgun sistem yükleyici çözümlerine sahip bulunuyor, ancak Calamares, böyle bir yükleyiciye sahip olmayan sistemlere yardımcı olmayı hedefliyor. Calamares’in üçüncü taraf markalama ve harici modül desteği sayesinde, hantal yamalara gerek kalmadan dağıtım şirketleri tarafından özelleştirilebilecek şekilde tasarlandığı söyleniyor. Calamares 3.2.51 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tüm dağıtımlar için bir kurulum aracı olarak düşünülen Calamares ile ilgili ilk fikir Mayıs 2014’te çıkmış ortaya. Blue Systems’in desteği ile Haziran 2014’te sıfırdan başlayan süreç; KaOS, Manjaro, Maui ve Netrunner geliştiricilericilerinin değerli katkılarıyla bugünlere gelmiş. Sürece sonradan, Fedora, BBQLinux, OpenMandriva ve KDE Visual Design Group katılmış. Hem DOS hem de GPT bölüm tablosuna destek veren Calamares; otomasyon ve yeniden boyutlandırma işlevselliğine sahip bulunuyor. Calamares 3.2.51 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x