Cinnamon 2.6 Duyuruldu

Son üç haftadır 2.6.x sürümleri arka arkaya duyrulan gelişmiş yenilikçi özellikler sunan, buna karşın, geleneksel kullanıcı deneyimini de bir biçimde sürdüren  Cinnamon masaüstü ortamının 2.6 sürümünün resmi duyurusu, Clement Lefebvre tarafından yapıldı. Tüm ekip ve geliştiriciler adına Cinnamon’un 2.6 sürümünü duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Lefebvre; Cinnamon 2.6’nın Haziran’ın sonunda çıkarılması planlanan Linux Mint 17.2 “Rafaela” ile LMDE 2 “Betsy”de kullanılacağını belirtti. Lefebvre; kullanıcılardan pek çok yenilik ve geliştirme ile gelen sürümün keyfini çıkarırken tespit ettikleri ayrıntıların geribildirimi konusunda tereddüt etmemelerini rica etti. Gelişmiş özelikler, kolay kullanım, güçlü ve esnek bir masaüstü deneyimi sunmak üzere gelen Cinnamon 2.6; öncelikle, desteklenen donanım üzerinde yeni bir API, “cogl” kullanıyor. Bunun daha önce yaşanılan donma sorunları için bir çözüm olacağı söyleniyor. Yeni eklenen klavye kısayolu ile Ctrl+Alt+Escape tuş kombinasyonuyla ihtiyaç duyulduğunda sistem yeniden başlatılabilecek.

Gsettings ile ilgili yapılacak ayarlar ya da yapılandırma dosyaları ile geriye doğru uyum sağlanabildiği için Cinnamon Consolekit and Logind desteği için yeniden derlenme ihtiyacı duyulmuyor. Tekrarlanan görevlerin sayısı azaltılarak optimize edilen yazılımda, yükleme süresini azaltmak için, yeni sunulan önyükleme mekanizması ile bir çözüm üretilmeye çalışılmış. Çoklu ekran desteği iyileştirilmiş ve çoklu ekranlar için panel desteği getirilmiş. Cinnamon’a artık HTML5 ekran koruyucu desteği getirildi.

cinnamon-screensaver

Paneller artık farklı bir pozisyona ya da ekrana kolayca taşınabiliyor. Ayrıca panellere ekleme/silme/yapılandırma özellikleri eklenmiş bulunuyor. Sistem ayarları aracı yenilenmiş, geçişler arasına yeni efektler eklenmiş. Artık pencere efektleri daha iyi yönetiliyor.

cinnamon-effects

Nemo artık yepyeni bir eklenti yöneticisine sahip. Eş zamanlı işlemleri artık sıraya alan Nemo ile eklenti yönetimi kolaylaşmış. Güç Yönetimi, parlaklık ve pil durumu ile ilgili uygulamacıklar da artık tek bir pencere altında toplanmış.

cinnamon-pil

Cinnamon 2.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Lefebvre’in sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. Cinnamon 2.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Cinnamon 2.6’nın özellikleri hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x