FreeDOS 30 yaşında

29 Haziran 2024 Cumartesi günü itibariyle FreeDOS 30. yaşına giriyor. Microsoft’un tescilli MS-DOS’u gibi eski bir 16-bit işletim sistemi olan yazılım, MS-DOS’u da tanıyan insanlarca uzun yıllardır kullanılıyor. Klasik DOS oyunlarını oynamak, iş yazılımı çalıştırmak veya gömülü sistemler geliştirmek için kullanılabilecek eksiksiz, özgür, DOS uyumlu bir işletim sistemi olan FreeDOS, açık kaynak kodlu geliştiriciler için GNU/Linux komut satırına aşina bir ortam sunuyor. FreeDOS programları, GNU Genel Kamu Lisansı veya benzer bir Açık kaynaklı yazılım lisansı altında dağıtıldığından kaynak kodu görüntülemek ve düzenlemek olanağı verir. FreeDOS kurulumu için genel olarak CDROM kurulumu öneriliyor. CDROM sürücüsü olmayan bilgisayarlar için, USB sürücüsünün tercih edilmesi tavsiye ediliyor. FreeDOS; “Full” ve “Lite” versiyonlarıyla kullanıma sunuluyor. FreeDOS’ta daha iyi performans için Intel ‘386 veya daha iyi işlemci, 2MB veya daha fazla bellek ve 40MB disk alanının yeterli olduğu hatırlatılıyor. 

 

En son sürümü 1.3 olan FreeDOS‘a katkıda bulunmak için çeviri çalışmalarına katılabilir, hata raporlarını inceleyip özellik isteğinde bulunabilirsiniz. Ya da yazılımın e-posta listelerine katılmayı düşünebilirsiniz. Projenin bu yıldönümünü kutlamak için, FreeDOS’un kurucusu Jim Hall, kullanışlı FreeDOS komutlarını hazırladı. Temel FreeDOS komutlarını buradan edinebilirsiniz. FreeDOS’un 30. yıldönümü konusunda bir yazıyı sourceforge.net üzerinde bulabilirsiniz. Yazıda, Windows’tan hoşlanmayan ve MS-DOS’u tercih eden, sonradan FreeDOS‘u yaratan Jim Hall ile yapılmış bir söyleşiyi de okuma olanağı bulacaksınız. Happy birthday FreeDOS! Mutlu yıllar.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x