GCompris 4.1 duyuruldu

2 ile 10 yaş arası çocuklar için hazırlanan bir eğitim seti olan ve çocuklara GNU/Linux’u tanıtmaya olanak sağlayan GCompris, 4.1 sürümüne güncellendi. GCompris’in 4.1 sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen geliştirici ekip, KDE’nin 170’den fazla aktivite ve pedagojik oyun içeren eğitim paketi olan yazılımın; dünya çapında öğretmenler, ebeveynler ve en önemlisi çocuklar tarafından kullanıldığını ifade ediyor. GCompris 4.1, çocukların dilbilgisi sınıflarındaki kelimeleri her seferinde bir sınıf olarak tanımlamayı öğrenmelerine yardımcı olan bir “dilbilgisi dersleri” etkinliğinin yanı sıra, GCompris 3.0’a oldukça benzeyen bir “dilbilgisi analizi” etkinliği de sunuyor. Bu sürümde ayrıca, hedefi belirli kurallara göre bir tabloyu sayılarla doldurmak olan “calcudoku” aritmetik oyunu, çocukların verilen 4 sayıyı ve operatörleri kullanarak 24 sayısını bulması gereken bir “24 tahmin et” oyunu ve “farklı frizlerin çoğaltılması ve tamamlanmasına yönelik friz” etkinliği yer alıyor. GCompris 4.0’a, çocukların dereceli bir çizgide temsil edilen bir değeri bulmaları gereken bir aktivite olan “dereceli bir çizgiyi okuma” etkinliği, çocukların hangi sayıların önce veya sonra geldiğini öğrenmelerine yardımcı olacak bir aktivite olan “bitişik sayılar” da dahil olmak üzere birçok yeni aktivite eklenmiş bulunuyor. Bretonca, Katalanca, Katalanca (Valensiya), Yunanca, Britanya İngilizcesi, İspanyolca, Baskça, Fransızca, Hırvatça, İtalyanca, Litvanca, Malayalam Dili, Hollandaca, Nynorsk Norveççesi, Lehçe, Portekizce, Brezilya Portekizcesi, Rumence, Slovence, Türkçe, Ukraynaca, geleneksel Çince dilleri için çevirileri tam olarak yapılmış bulunan GCompris’in diğer diller için çevirilerinde eksiklikler vardır. Satranç, okuma yazma, bilgisayar tanıtım, renk etkinlikleri, labirent bulmacalar, hafıza oyunları, matematiksel oyunlar gibi pek çok etkinliği içeren GCompris; özgür bir yazılımdır. GCompris; kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir ve geliştirebilir. GCompris 4.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

 

GCompris; çocukların klavye, fare, farklı fare hareketleriyle bilgisayarı keşfetmesini; hafıza tablosu, sayma, çift giriş tablosu, ayna görüntüsü gibi etkinliklerle matematik öğrenmesini; kanal kilidi, suyun dönüşümü, denizaltı, elektrik simülasyonu gibi etkinliklerle bilimsel gerçeği anlamasını; harita üzerindeki çalışmalarla ülkeleri tanımasını; okuma alışkanlığı kazandırmayı sağlamak ereğinde, ayrıca saati söylemeyi öğrenme, ünlü resimlerin yapbozları, yöney çizimi, karikatür çizimi ile satranç, hafıza oyunu, 4 köşe oyunu, oware oyunu, sudoku gibi oyunları içeriyor. GCompris 4.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x