Gitea ve Fossil nedir?

truvalinux.org.tr, Gitea ve Fossil kullanmaya başladı. Biz de böylece Gitea ve Fossil konusunu açmayı uygun gördük. Zahmetsiz olarak, kendi sunucunuzda barındırabileceğiniz Git servisi olarak tanımlanan Gitea’nın kurulumunun çok kolay olduğunu biliyor muydunuz? Platformunuz için ikili dosyayı çalıştırıp Docker ile birlikte gönderiyor ve paketliyorsunuz. GNU/Linux için muhtemelen linux-amd64’ü (64 bit Intel/AMD platformları içindir), arm64 (ör. Raspberry PI 4), 386 (ör. 32 bit) seçilebileceği gibi, arm-5 ve arm-6 dahil olmak üzere başka platformların da mevcut olduğu belirtiliyor. Farklı platformlarda çalışabilen Gitea, Go ile derleme yapılabilecek her yerde çalışıyor ve Windows, macOS, GNU/Linux, ARM, vb. herhangi bir platformda çalışabiliyor. Ayrıca, Gitea’nın minimal gereksinimlerinin çok düşük olduğu ve ucuz bir Raspberry Pi üzerinde bile çalışabildiği söyleniyor. Fossil ise; gelişmiş özelliklere sahip, basit, yüksek güvenilirliğe sahip, dağıtılmış bir SCM sistemi olarak tanıtılıyor. Fossil, Git ve Mercurial gibi dağıtılmış sürüm kontrolü yapmanın yanı sıra hata izlemeyi, wiki’yi, forumu, e-posta uyarılarını, sohbeti ve teknik notları da destekliyor.


 

Fossil, 2 maddeli BSD lisansıyla yayınlanıyor. Gitea’nın kısa bir süre önce 1.22.0 sürümünü duyurduğunu belirtelim. Bunun, çok sayıda yeni özellik ve altyapı iyileştirmesini sergileyen, Gitea tarihindeki en kapsamlı güncelleme olduğu belirtiliyor. Sürümü GitHub sayfasında bulabilirsiniz. Fossil’in ise 23 Nisan 2024’te duyurulan 2.24 sürümü en son sürümü oluyor. Sürümü, buradan edinebilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x