GitHub, açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na depolama işlemini başarıyla tamamladı

Hatırlanacağı gibi, geçen yıl GitHub, tüm açık kaynak yazılımlarını arşivleme programının bir parçası olarak Kuzey Kutbu’ndaki bir kasada saklamayı planladığını açıklamıştı. COVID-19 nedeniyle program biraz gecikti ama dünyanın açık kaynak kodunun Kuzey Kutbu’na yolculuğunun tamamlandığı github.blog’da Julia Metcalf tarafından duyuruldu. Metcalf; GitHub Universe 2019‘da tanıtılan programın tamamlandığını ve kodun bin yıl sürecek bir arşivde saklanarak gelecek kuşaklar için açık kaynaklı yazılımın korunmasının amaçlandığını ifade etti. 2 Şubat 2020’de GitHub’daki tüm aktif halka açık depoların bir anlık görüntüsünün alındığını ve 21 TB’lık depo verisi elde edildiğini açıklayan Metcalf; orijinal planlarının ekibin Norveç’e uçması ve dünyanın açık kaynak koduna Kuzey Kutbu’na kadar kişisel olarak eşlik etmesi olduğunu ama küresel pandemi nedeniyle, planı değiştirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Buna karşın, 8 Temmuz 2020 itibariyle Arctic Code kasasına başarıyla aktarıldığını bildirmekten mutluluk duyduklarını söyleyen Metcalf; operasyonun, Piql adlı aktif bir veri havuzunun tüm içeriğini kopyalayan ve bu verileri 186 makaralı sertleştirilmiş mikrofilme yazan uzun vadeli bir veri depolama şirketi ile ortaklaşa gerçekleştirildiğini belirtti.


Şirket, bu projeye ek olarak, çeşitli sayısallaştırılmış içerik koleksiyonlarını halka ücretsiz erişim olarak sunan Internet Archive adlı bir sivil toplum kuruluşuyla da çalışıyor. GitHub’un bugüne kadar 55 terabayttan fazla kod arşivlediği söyleniyor. Konu hakkında, github.blog’da Julia Metcalf tarafından kaleme alınan yazıyı inceleyebilirsiniz.

, , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x