GNOME 3 Duyuruldu

Uzun süren bir planlama aşaması ve iki ertelemeden sonra GNOME tayfası nihayet GNOME masaüstü yöneticisinin üçüncü nesli olan GNOME 3′ü duyurdular. GNOME tayfasının belirttiğine göre üçüncü nesil masaüstü yöneticisi sıfırdan yeniden yazıldı. Günümüzün teknolojileri kullanılarak, modern bir masasütü yöneticisi oluşturulmaya çalışıldı. Kısaca GNOME için belirtilenler:

* Uygulamalara daha hızlı erişim.
* Kolaylaştırılımış pencere yönetimi
* Çalışma alanları oluşturma
* Gelişmiş donanım bütünlüğü
* Uygulama tabanlı pencere yönetimi

Basit Güzellik

GNOME 3, kendine has bir zarafetle geliyor. Yeni bir görsel tema, arıtılmış yeni bir yazı tipi ve yenilenmiş canlandırmalarla kullanımı basit ve güzel bir masaüstü deneyimi hazırlanmış.

Tüm uygulamlara hızlı erişim için, “Etkinlik Görünümü” özelliği eklenmiş. Klavyenin Windows tuşu diye bilinen tuş, etkinlik görünümüne geçiş için atanmış.

Sanal iletişim için de yapılandırılan GNOME 3, anlık mesajlaşma ile bütünlük özelliği kazanmış. Masaüstünden ya da çalışmakta olduğunuz uygulamanızı değiştirmeden, bir bildirim çekmecesinde beliren anlık mesajlarınızı cevaplayabiliyorsunuz.

GNOME 3 panelleri, arka planın bir parçası olarak görünecek şekilde yapılandırılmış. Bildirimler ise, okuyucu onları okumak isteyene kadar saklı tutuluyorlar. Yani masaüstü oldukça toparlanmış.

Etkinlik tuşu ve aram ile, tüm uygulama ve ayarlara klavyeden erişebilinme özelliği eklenmiş. Sistem ayarları ise tamamen, kullanımı kolaylaştıacak biçimde, yeniden tasarlanmış. Pencere yönetiminde de, yanyana pencere döşeme özelliği eklenmiş.

GNOME temel teknolojilerinde de değişklikler yapılarak, mini bilgisayarlara (netbook) çok daha uyumlu hale getirilmiş.

Evet, GNOME tayfasının belirttiği GNOME 3, kısaca böyle. Oldukça yeni olan GNOME 3, kullancı geri bildirimleri ile daha da gelişecektir. Pekçok GNOME kullanıcısı, GNOME 3 sürümü ile GNOME’un kullanım ve performanstan uzaklaşarak, görünüme yönelmesinden endişe duyuyordu. GNOME 3 sürümünüyle ilgili, çok kısa bir zaman sonra, geribildirimler gelmeye başlayacktır. Ancak ne olursa olsun, GNOME 3′ün, kullanıcılarına yeni bir deneyim sunacağı kesin.

pardus-linux.org

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x