GNU Grep 3.1 sürümüne güncellendi

Tam adı Global Regular Expression Printer (evrensel düzenli ifade yazıcısı) olan GNU Grep‘in 3.1 sürümü, Jim Meyering tarafından duyuruldu. Yazılımın yeni kararlı sürümünü duyurmaktan memnun olduklarını ifade eden Meyering; hoş bir gelişme ile birlikte gelen bu sürümün çoğu kişinin kullandığı yerel ayarlarla yaklaşık 7 kat daha hızlı olabileceğini ifade etti. 3.0 sürümünden bu yana 20 hafta içinde 4 kişi tarafından 27 değişiklik yapıldığını belirten Meyering; bu kişilerin Eric Blake, Jim Meyering, Juan Manuel Guerrero, Paul Eggert olduğunu ve onlara ve katkıda bulunan herkese teşekkür ettiklerini söyledi. Meyering; Grep 3.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunun ya da bu sayfanın incelenebileceğini söyledi. GNU Grep; GNU/Linux’ ta dosya içinde arama yapmak için kullanılan bir komuttur. Başka deyişle, bir yazıda, belirli kriterler dahilinde parçalar çıkarır. Yani şablon olarak kullanıcının belirlediği kriterler içindeki verileri bulur ve listeler. Tek başına kullanılabileceği gibi borularla da kullanılabilen Grep; oldukça yararlı bir araçtır. Sözgelimi; terminalde, dosyanın bulunduğu dizinde olmak şartıyla; grep primus Bumblebee.txt komutu verildiğinde, Bumblebee.txt dosyası içinde “primus” geçen satırlar listelenecektir. Bu, Grep’in tek başına kullanımına bir örnektir.

İlk örneğimizde, Grep, büyük küçük harf ayrımına dikkat ediyordu. İstenirse, bu ayrım ortadan kaldırılabilir. Mesela, dosyanın bulunduğu dizinde olmak şartıyla;

grep -i "primus" Bumblebee.txt

komutu verildiğinde, büyük küçük harf ayrımı gözetmeksizin ilgili listelemeyi yapacaktır. Borularla kullanımına ise şöyle bir örnek verelim:

ls -l | grep rwxrwxrwx

Bildiginiz gibi “ls -l” komutu dizin içeriğini listeler. Boru ile eklediğimiz “grep rwxrwxrwx” kısmı ise, kullanıcıya yalnız okuma, yazma, çalıştırma izinlerine sahip dizin ve dosyaların listesini sunar. Böylece tüm dizinleri görmek yerine, yalnızca bu izinlere sahip dizin ve dosyalar görülür. Grep; pek çok farklı seçenekle kullanılabilir.

GNU Grep 3.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x