GNU Grep 3.11 duyuruldu

GNU Grep’in 3.11 sürümü, Jim Meyering tarafından duyuruldu. Bunun kararlı bir sürüm olduğunu belirten Meyering; bu sürümün, [\d] gibi PCRE kalıplarının yeniden çalışmasını sağladığı söyledi. \w ve \b gibi kalıplarda grep 3.8 davranışına geri dönüldüğünü belirten Meyering; Unicode yorumları yerine ASCII kullanmaya da geri dönüldüğünü ifade etti. Meyering; 10.42’den daha yeni pcre2 kullanarak grep oluşturulduğunda, \w ve \b’nin düzgün çalışacağını söyledi. gnulib’i iyileştiren tüm iyi çalışmaları için Bruno Haible’a özel teşekkür edildiğini belirten Meyering; sürümün; yeni gnulib, autoconf ve automake, son ikisinin yayınlanmasından önce herhangi bir hatayı temizlemeyi umduğunu söyledi. Meyering; 3.10’dan bu yana 7 hafta içinde 4 kişi tarafından 22 işlem yapıldığını söyledi. GNU Grep; GNU/Linux’ ta dosya içinde arama yapmak için kullanılan bir komuttur. Başka deyişle, bir yazıda, belirli kriterler dahilinde parçalar çıkarır. Yani şablon olarak kullanıcının belirlediği kriterler içindeki verileri bulur ve listeler. Tek başına kullanılabileceği gibi borularla da kullanılabilen Grep; oldukça yararlı bir araçtır. Sözgelimi; terminalde, dosyanın bulunduğu dizinde olmak şartıyla; grep primus Bumblebee.txt komutu verildiğinde, Bumblebee.txt dosyası içinde “primus” geçen satırlar listelenecektir. Bu, Grep’in tek başına kullanımına bir örnektir. GNU Grep 3.11 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu  inceleyebilirsiniz.

 

İlk örneğimizde, Grep, büyük küçük harf ayrımına dikkat ediyordu. İstenirse, bu ayrım ortadan kaldırılabilir. Mesela, dosyanın bulunduğu dizinde olmak şartıyla;

grep -i "primus" Bumblebee.txt

komutu verildiğinde, büyük küçük harf ayrımı gözetmeksizin ilgili listelemeyi yapacaktır. Borularla kullanımına ise şöyle bir örnek verelim:

ls -l | grep rwxrwxrwx

Bildiginiz gibi “ls -l” komutu dizin içeriğini listeler. Boru ile eklediğimiz “grep rwxrwxrwx” kısmı ise, kullanıcıya yalnız okuma, yazma, çalıştırma izinlerine sahip dizin ve dosyaların listesini sunar. Böylece tüm dizinleri görmek yerine, yalnızca bu izinlere sahip dizin ve dosyalar görülür. Grep; pek çok farklı seçenekle kullanılabilir. GNU Grep 3.11 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x