GNU/Linux için CAD: KediCAD

Makine mühendisi ve yazılım geliştiricisi Abdurrahman ULUSOY, yaklaşık 7-8 yıl önce GNU/Linux kullanmaya başladığında, ilk olarak AutoCAD gibi bir CAD yazılımı aramış. Nedir, kullanımı kolay bir CAD yazılımı bulamamış. Wine gibi öykünücülerle Windows yazılımlarını kullanmayı istemiyor; çünkü bu tür kullanımlarda hem sistem yetersiz kalıyor, hem de her yeni Wine sürümü ile birlikte bir yerler düzelirken başka yerler bozuluyormuş. Bunun üzerine bir CAD yazılımı geliştirmeye karar vermiş ULUSOY. Böylelikle KediCAD çıkmış ortaya, büyüyüp gelişmiş. KediCAD ile dxf dosyaları açabiliyor,kaydedebiliyor, tüm CAD çizimleri rahatlıkla yapabiliyor, cncrouter‘lar için g-code üretebiliyor, birçok mühendislik hesabınızda yardım alabiliyor, çizimlerinizden direk sonlu eleman analizi yapabiliyorsunuz. Hazır parça kütüphanesi yardımıyla standart çizimler her zaman elinizin altında. KediCAD ücretsiz bir yazılım.

KediCAD’in indirme sayfasında GDebi paket yükleyici ile kolaylıkla kurabileceğiniz bir .deb paketi bulunuyor.

Tabii dilerseniz indirdiğiniz .deb paketini terminal üzerinden aşağıdaki komutla da kurabilirsiniz:

sudo dpkg -i kedicad2b_0.1.5821-1_all.deb

Bunun dışında, KediCAD’in KediCAD Kurulumu sayfasında “Pardus’ta KediCAD kurulumu” diye kısa bir açıklama var. Burada Pardus’ta KediCAD kurulumu için şu komutlar verilmiş:

sudo apt-get install update

sudo apt-get install kedicad2b

sudo apt-get update

KediCAD hakkında fikir sahibi olmak üzere aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.


, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x