KDE Plasma 6.2.0’da libinput’un otomatik kaydırma özelliği desteklenecek

KDE Plasma‘nın yeni geliştirilmekte olan 6.2.0 sürümünde, libinput’un otomatik kaydırma özelliğinin destekleneceği ve böylelikle, farenin orta düğmesini basılı tutarak ve farenin tamamını hareket ettirerek herhangi bir kaydırılabilir görünümde kaydırma yapmayı sağlayan “otomatik kaydırma” özelliğinin açılabileceği ifade ediliyor. Okular’da Ctrl+Scroll kullanarak bir belgeyi yakınlaştırıp uzaklaştırırken, artık sayfanın merkezini değil gerçek imleç konumunu yakınlaştırıp, uzaklaştırmak mümkün olacak. Okular artık radyo düğmelerini ve onay kutularını içerdikleri form alanlarının boyutuna göre ölçeklendiriyor olacak. Dolphin artık sistem genelindeki “düzgün kaydırmayı devre dışı bırak” ayarını destekleyecek. İki bitişik pencereyi hızlı bir şekilde döşerken ve birini yeniden boyutlandırırken, diğeri de yeniden boyutlandırılabilecek. Masaüstünün altındaki alt klasörlerde bulunan masaüstü dosyaları artık masaüstünde olduğu gibi gösterilecek. Yeni insan arayüzü kurallarına daha iyi uyum sağlamak için sistem ayarları sayfalarında bir dizi küçük değişiklik yapıldığı belirtilirken, özellikle düşük veya orta DPI ekranlarda Kirigami.NavigationTabBar düğmelerindeki metnin okunabilirliğinin iyileştirildiği söyleniyor.

Belirli sistem ayarları sayfalarının bazen açıldığında bozulduğu son sorunun bir kaynağının düzeltildiği belirtilirken, yeni düzenleme modunun araç çubuğu düğmelerindeki simgelerin artık biraz bulanık olmadığı belirtiliyor. Sistem monitörü widget’leriyle ilgili son zamanlarda yaşanan çok sayıda gerileme ve uzun süredir devam eden sorunların düzeltildiği söyleniyor. Ekranların bağlantısı kesildiğinde Plasmanın bazen çökmesine neden olan yeni bir Qt regresyonunun düzeltildiği söyleniyor. QtWebEngine tarafından oluşturulan web sayfalarının (özellikle KMail’in HTML mesaj görüntüleme penceresinde) bloklu, bulanık veya pikselli metin ve grafiklere sahip olmasına neden olan bir Qt regresyonu da düzeltilmiş bulunuyor. Geçen hafta her türden 98 KDE hatasının düzeltildiği ifade ediliyor. KDE Plasma 6.2.0 üzerindeki çalışmaları ve yenilikleri Nate’nin blogunda bulabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x