Microsoft destek olmak için OpenAI’ye yatırım yapıyor

Microsoft; kâr amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi ve genel amacı insanlığa fayda sağlayabilecek yapay zekayı yaratmak olan OpenAI‘yi desteklemek amacıyla OpenAI’ye yatırım yapıyor ve ortak çalışma sürdürüyor. Microsoft; OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yapıyor. OpenAI, bu vesileyle, ölçeklenecek bir donanım ve yazılım platformu geliştirmek üzere ortaklık kurduklarını bildirdi. Ortak olarak yeni Azure AI süper bilgi işlem teknolojilerini geliştireceklerini açıklayan firma, Microsoft özel bulut sağlayıcısını kullanacaklarını, bu nedenle, Microsoft Azure’nin geniş ölçekli AI sistemlerindeki yeteneklerini daha da geliştirmek için birlikte çalışacaklarını belirtti.

2015 yılının sonlarında kurulan San Francisco merkezli OpenAI, patentlerini ve araştırmalarını halka açık hale getirerek diğer kurum ve araştırmacılarla “serbest işbirliği yapmayı” amaçlıyor. Elon Musk ve Sam Altman, yapay genel zekadan kaynaklanan varoluşsal risk endişelerinden dolayı bu şirketi kurduklarını açıklamıştı. Bir bağış ile işe başlayan projeye destek verenler arasında Elon Musk, Sam Altman, Peter Thiel gibi isimler bulunmaktadır. Microsoft’un OpenAI’yi desteklemek amacıyla OpenAI’ye yatırım yaptığına ilişkin yazıyı openai.com‘da bulabilirsiniz.


OpenAI ekibi ve aileleri, Temmuz 2019

, , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x