Android için LibreOffice Görüntüleyici (Beta) Duyuruldu

The Document Foundation (TDF), taşınabilir cihaz kullanıcılarının Açık Belge Biçimi – Open Document Format (ODF) dosyalarına akıllı telefon ve tablet gibi cihazlardan erişebilmelerini sağlayan LibreOffice Viewer for Android (Beta) – Andorid için LibreOffice Görüntüleyici (Beta)  uygulamasının Google Play mağazasında yayınlanmasından sevinç duymaktadır. Uygulama Collabora şirketi tarafından geliştirilmiş olup bu bağlantıdan edinilebilir. (Beta sürüm olduğu için, dikkatli kullanılması önerilmektedir.) LibreOffice Viewer for Android’in (Beta) bu ilk sürümü, metin belgelerini ve temel sunum belgelerini görüntüleyebilmektedir. Çalışma sayfalarını görüntüleme desteği, erken bir aşamada olup buna ek olarak karmaşık sunum belgeleri için destek ise ilerideki sürümlerde planlanmaktadır. Kullanıcılar, uygulamayı indirip test etmeye davet edilmekle birlikte, önemli belgeler konusunda dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. Collabora şirketinde Üretkenlik Bölüm Başkanı Micheal Meeks, ürün için “Android için destek, hem şirketler arasında hem de bireysel katkıcılar arasındaki işbirliğinin bir sonucudur” demekte ve “LibreOffice’in açık ekosistemi sınırlama olmadan iyi yazılım üretebilmek için farklı grupları bir araya getirmekte bir kez daha yeteneğini ispatlamıştır” diye eklemektedir.

Bu taşınabilir uygulama, birçok kullanıcının hareket halinde ODF dosyalarına erişim dileklerini yerine getirmekte ve ayrıca Microsoft Office dosya biçimleri de dahil olmak üzere birçok kapalı dosya biçimini de okuyabilmektedir. The Document Foundation yönetim kurulu üyesi Björn Michaelsen “Bu sürüm, yeni taşınabilir uygulama serisinin ilk ürünüdür” demekte ve “bireyler, şirketler, ve organizasyonlar LibreOffice topluluğuna katılmaları ve açık geliştirme sürecine katkı vermeleri için teşvik edilmektedir” diye eklemektedir.

LibreOffice Görüntüleyici (Beta) Collabora tarafından SMOOSE şirketinin desteği ile üretilmiştir. Uygulama LibreOffice topluluğunun, SUSE ve Mozilla Şirketi, Igalia’dan Jacobo Aragunde ve Googel Summer of Code öğrencilerinden Andrzej Hunt ve Ian Billet tarafından gerçekleştirilen temel çalışması üzerine inşa edilmiştir.

LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri The Document Foundation’a bağış ile destek olabilirler.

blog.libreoffice.org.tr

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x