Dünya Belge Özgürlüğü Gününüz Kutlu Olsun

“Her yıl martın son çarşambası tüm dünyada Belge Özgürlüğü Günü olarak kutlanır. Bu kutlamalarda amaç sayısal iletişimde ve bilgiye erişimde açık standartların ve birlikte çalışabilirliğin önemi konusundaki farkındalığı artırmaktır. Biz de Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) olarak bu özel günü kutluyoruz.  Bilgisayarlar her geçen gün artan bir biçimde gündelik hayatın önemli bir belirleyeni olmaktadır. Toplumsal ilişkiler bilişim teknolojileri ile yeniden düzenlenmektedir. Bu süreçte, bilişim tekellerinin bizi sürüklediği yere gitmemek için kendi bilgisayarımızın gerçekten sahibi olmak, onu ve kullandığımız yazılım araçlarını kontrol edebilmek giderek daha çok önem kazanmaktadır. Bunun da birinci koşulu, özgür yazılım kullanmaktır. Ancak özgürlük bireysel değildir. Herkesi özgür yazılım kullanmaya ikna edene kadar geçecek süreç uzun ve zorlu olacaktır. Dolayısıyla özgür ve özgür olmayan yazılımlar bu zaman zarfında bir arada olmaya devam edecektir. Özgür yazılım kullanıcılarının özgür olmayan yazılımlarla iletişim kurmaları ve veri alışverişinde bulunmaları kaçınılmazdır.”

“İnternet ortamında ve bilgisayar ağlarındaki iletişim ve veri alışverişi belirli standartlar çerçevesinde gerçekleşir. Kritik nokta, bu standartların kim tarafından ve nasıl belirlendiğidir. Özgür olmayan bazı yazılımların herkesin erişebileceği ve uygulayabileceği açık standartlara aykırı biçimde ürettiği ve paylaştığı belgeler ilgili yazılıma sahip olmayan kullanıcıların erişim hakkını kısıtlamaktadır. Üstelik bu durum yazılımdaki bir hata değil, bilişim tekellerinin kullanıcıları belirli yazılımları satın almaya zorunlu kılmak için uyguladıkları bilinçli bir stratejidir. Devlet kurumları, özel şirketler veya son kullanıcılar da bu tür zorlamaları bilerek veya bilmeyerek kabul etmek zorunda kalmaktadırlar.

Aslında bilgiye erişim hakkı kısıtlanan sadece ilgili yazılıma sahip olmayan kullanıcılar değildir. Açık standartlara uymayan yazılımların kullanıcıları da her zaman ilgili üretici şirkete bağımlı olacaklarından hiçbir zaman kendi ürettikleri belgelerin gerçek sahibi olamayacaktır. Özgür olmayan yazılımı satan şirketin, piyasadan çekilmesi ya da söz konusu yazılıma ve standarda artık destek vermemesi durumunda kullanıcılar kendi belgelerine yabancılaşacaklardır. Geçmişte bunun acı örnekleri vardır. Açık standartlar ise belirli bir şirketin çıkarları doğrultusunda ve gizlice geliştirilmez, bilakis ortak akıl ve işbirliği ile oluşturulurlar.”

“Bir standardın, açık olarak nitelendirilebilmesi için aşağıdaki koşulları sağlaması gerekir:

  • Tüm tarafların değerlendirmesine ve kullanımına hiçbir sınırlama olmaksızın eşit olanak verilmelidir.
  • Herhangi bir bileşeni ya da eklentisi, açık standart tanımına uymayan biçim veya protokoller içermemelidir.
  • Bir tarafın veya herhangi iş modelinde kullanımını engelleyecek yasal veya teknik cümleler içermemelidir.
  • Tek bir satıcıdan bağımsız, herkese açık ve tüm rakiplerin ve üçüncü tarafların katılımına eşit olanak verecek şekilde yönetilmeli ve geliştirilmelidir.
  • Rakip satıcılar tarafından çok sayıda seçeneği veya tüm taraflar için aynı elverişlilikte tamamlanmış bir gerçekleştirimi olmalıdır.

LKD olarak açık standartları destekliyoruz ve tüm bilgisayar kullanıcılarını bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çünkü kullanıcıların,

  • Kullanılan yazılımdan bağımsız olarak diğerleriyle haberleşebilme,
  • Enformasyona eşit ve özgürce erişebilme,
  • “Eski dosyalarımı açıp düzenleyebilecek miyim?” diye endişelenmeden yazılımını veya donanımını yükseltebilme,
  • Uyumluluk kaygısı taşımadan istediği işletim sistemini, uygulama yazılımını, telefonu, tableti veya bilgisayarı kullanabilme

haklarına sahip olduğuna inanıyoruz.

Belge Özgürlüğü Gününüz kutlu olsun!”

Linux Kullanıcıları Derneği, 30 Mart 2016

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x