LibreOffice 4.2.0 Final

The Document Foundation, dördüncü sürüm adayını 29 Ocak 2014 tarihinde duyurduğu LibreOffice 4.2.0’ın final sürümünü duyurdu. Şimdiye kadar yapılmış en iyi özgür ofis yazılımının yeni ana sürümü 4.2.0’ı duyurmaktan büyük mutluluk duyulduğu ifade edilirken, her tür kullanıcı için performans ve birlikte çalışabilirlik iyileştirmeleriyle sunulan sürümün, özellikle kurumsal kullanıcılar için cazip bir seçenek olacağı, buna ek olarak, yazılımın, Microsoft Windows ile daha iyi entegre olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadarki en büyük kod yenilemesi sürecinden geçen Calc ve Microsoft’un özellikle DOCX, OOXML ile birlikte çalışabilirliği önemli ölçüde iyileştirilmiş olması dikkat çeken özellikler arasında. LibreOffice 4.2.0, Windows kurumsal kullanıcılarına özel iki yenileştirmeyle geliyor: Öcelikle, basitleştirilmiş özel kurulum iletişim penceresiyle potansiyel hataların önüne geçiliyor. İkinci olarak; merkezi şekilde yapılandırmayı yönetmek ve kilitlemek için Active Directory aracılığıyla Group Policy Objects kullanılıyor. Bütün kullanıcılara yönelik olarak; Windows 7 ve 8 üzerinde pencere ön izlemeleri ve açık belgelerin uygulama tarafından gruplandırılıp geçerli belgelerin görev çubuğunda gösterilmesi gibi bütünleştirmeler söz konusu.

Bütün platformlarda, ileri seviye kullanıcılar, seçenekler arasına eklenen yeni “İleri Düzey Yapılandırma – Expert Configuration” penceresinden hoşlanacaklar. Yeni bir başlangıç ekranıyla gelen LibreOffice 4.2.0, böylelikle, daha temiz bir düzenle daha fazla alanda -hatta netbooklarda bile- kullanılabiliyor; ayrıca, son kullanılan belgelerin önizlemeleri sunuluyor. Artık iOS için Impress Uzaktan Kumanda uygulaması sunuluyor, bu da bu uygulama ile iPhone üzerinden dizüstü bilgisayardaki sunumu görsel olarak kontrol edebilmek anlamına geliyor. LibreOffice kullanıcı arayüzü üzerindeki temizlik devam ediyor, iletişim pencerelerinin %70’i yenilendi ve iyileştirmeler yapıldı. LibreOffice 4.2.0 ile ilgili bütün yenilikleri ve iyileştirmeleri bu sayfada bulabilirsiniz. LibreOffice eklentilerini ise şu sayfadan edinebilirsiniz. LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri The Document Foundation vakfını bu adrese bağış yaparak destekleyebilirler.

LibreOffice 4.2.0 RC4 kullanıcılarının, yeniden yükleme yapmasına gerek olmadığı belirtildi. GCJ Java varyantlarında bilinen kimi sorunlar olduğu için GNU/Linux kullanıcılarına bunlar yerine OpenJDK kullanmaları tavsiye ediliyor. LibreOffice 4.2.0 Final hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

LibreOffice 4.2.0 Final edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x