LibreOffice 7.6.0 topluluk sürümü duyuruldu

LibreOffice’in 7.6.0 topluluk sürümü, sürüm takviminde belirtilen tarihe uygun biçimde Italo Vignoli tarafından duyuruldu. The Document Foundation (TDF) tarafından çıkarılan LibreOffice 7.6.0, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. 2024’ten başlayarak, TDF’nin takvim tabanlı sürüm numaralandırmasını benimseyeceğini, bu nedenle bir sonraki büyük sürümün Şubat 2024’te LibreOffice 24.2 olacağını belirten Vignoli; yeni sürüme, ana görünümde dokunmatik yüzeyleri kullanırken yakınlaştırma hareketleri desteği kazandırıldığını söyledi. Belge temaları için destek ile gelen yeni sürümde, ODF ve OOXML belgeleri için tema tanımlarının içe ve dışa aktarılması olanağı sağlanmış bulunuyor. Özellikle sağdan sola yazılan komut dosyaları, CJK ve diğer Asya alfabeleri için yazı tipi işlemede birçok iyileştirme ile gelen yeni sürümde, Hunspell’in çok sözcüklü sözlük öğeleri ve özel sözlüklerin artık kabul edildiği belirtiliyor. Başka bir belgeye kopyalanan elektronik tablolar artık kullanıcı tanımlı bir yazdırma aralığını korurken, otomatik sığdırılan metin ölçekleme algoritması, MS Office’e benzer şekilde çalışacak şekilde değiştirilmiş bulunuyor. LibreOffice 7.6.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

 

Bağımsız, kendi kendini yöneten, meritokratik bir organizasyon olarak Özgür yazılım değerleri temelinde Almanya’da kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan The Document Foundation (TDF); küresel topluluk tarafından OOo’nun meşru varisi seçilmiştir ve günden güne artan sayıda kamu yönetimi, şirketler ve KOBİ’ler tarafından masaüstü üretkenliği için ofis yazılımı olarak tercih edilmektedir. OpenOffice.org topluluğunun on yıllık emeği üzerine kurulmuştur. TDF, bağımsız bir vakfın üzerinde oluşacak kültürün gönüllü ve kurumsal katkıcıları bir araya getirebilecek en iyi çözüm olduğu inancıyla kurulmuştur ve şimdiye kadar yapılmış en iyi özgür ofis yazılımını sunmaktadır. TDF temel değerlerine inanan ve faaliyetlerine katkıda bulunan bütün bireylerin katılımına açıktır ve (Bireylerin çalışmalarına sponsor olmak gibi) kurumsal işbirliğine sahiptir. LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri, yapacakları bağış ile vakfı destekleyebilirler. Toplanan bağışlar, altyapı iyileştirmeleri ve projenin küresel ve yerel çapta farkındalığının artırılmasını sağlayan tanıtım faaliyetlerinde kullanılmaktadır. LibreOffice 7.6.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

 

 

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x