OpenOffice.org 3.0

Gelen haberlere bakılırsa, OpenOffice.org’un 3.0 final sürümü 13 Ekim 2008 Pazartesi günü duyurulacak. Böylelikle, özgür ve açık kaynak kodlu ofis yazılım paketi OpenOffice.org 3.0’ın beta ve “Release Candidate” sürümlerinin ardından merakla beklenen 3.0 final sürümüne ulaşılmış olacak. Yeni sürüm, şık simgeleri ve yenilenmiş başlangıç ekranıyla çalışmaya istenilen tercihle başlama olanağı veriyor.

Durum çubuğuna yeni bir zoom kontrol fonksiyonu eklenmiş bulunan sürümde, Microsoft Office-2007’ye özgü dosyalar (.docx, .xlsx, .pptx gibi) ve Mac OS X platformu için geliştirilen Office 2008  uygulamalarıyla oluşturulan dosyalar sorunsuz olarak açılabiliyor. X11 modülünün yüklenmesine gerek olmaksızın Mac OS X platformunda sorunsuz çalışabilecek olan OpenOffice.org 3.0, VBA’yı kısmen, Vista işletim sistemini ise tamamen destekleyecek.

OpenOffice.org 3.0, OpenDocument Format (ODF) 1.2 sürümünü de destekliyor. Çoklu sayfa görüntüleme özelliğiyle kullanıcıya, aynı anda birden çok sayfa izleme ve düzenleme olanağı sunan yazılım, akıllı etiket sistemi, engelliler için sesli okuma gibi çok güçlü erişilebilirlik olanaklarını da içselleştirmiş bulunuyor. OpenOffice.org 3.0, Mozilla Firefox ve Thunderbird gibi bir eklenti deposuna sahip. Bunlar arasında Thunderbird’e gelecek Takvim (Lightning) desteği de var. Ayrıca bir Wiki eklentisi, Wikipedia’nın işaretleme dilini bilmeden Wiki metni hazırlayabilmeye olanak sağlıyor.

Bu arada, OpenOffice.org 3.0’ın ilk betasından bu yana geliştirilen Sun PDF aktarıcı eklentisi ile PDF araçlarının özelliklerine sahip olma özelliğinin geliştirilmesinin sürdüğünü hatırlatalım. Sunumlar için de hoş yenilikler var. OpenOffice.org, sunum yapan kişinin bir sonraki slaytı, kalan zamanı, aldığı notları dizüstü bilgisayarında görmesini sağlayarak işlerini kolaylaştırmış. OpenOffice.org 3.0,  henüz sitesinin indirme sayfasına eklenmemiş olsa da 127 MB’lık dosyayı şimdilik bu adresten indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

0 0 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x