OpenZFS (Zettabyte File System) 2.1.10 duyuruldu

Sun Microsystems firması tarafından geliştirilmesine 2000 yılında başlanan bir dosya sistemi ve mantıksal birim yöneticisi olan OpenZFS (Zettabyte File System)‘in 2.1.10 sürümü, Tony Hutter tarafından duyuruldu. Linux 3.10 – 6.2 çekirdeklerle ve FreeBSD 12.2 sürümünden başlayan sürümlerle uyumlu olduğu belirtilen yazılımda, Python 2 ve Python 3.5 desteği kaldırılmış bulunuyor. FreeBSD için başıboş hata ayıklamanın kaldırıldığı hatırlatılıyor. Ubuntu 22.04 entegrasyonu sağlandığı belirtilen yazılımda, zpool get argüman sırasının düzeltildiği belirtiliyor. OpenZFS (Zettabyte File System) 2.1.10 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.


 

ZFS’in, CDDL(Common Development and Distribution License) olarak bilinen Sun Microsystems’in kendi lisansı ile dağıtılmasından dolayı Linux’ta kullanabilmek için bazı gereklilikler söz konusuydu. CDDL lisansı, GPL(General Public License) ile bazı yönlerden dolayı uyumsuz olduğu için ancak FUSE ile kullanılabilirdi. ZFS’i Linux’a eklemek için, kernelde değişiklikler yapmak gerektiğinden bu da GPL lisansının suistimali anlamına gelmekteydi. Şu andaki durum ise şöyle tarif edilebilir: Linux’ta ZFS kurulumu artık bir paket kurulumu kadar kolaydır. OpenZFS (Zettabyte File System) 2.1.10 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x