Özgür GNU/Linux Dağıtımları

FSF, www.gnu.org adresinde yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımlarının bir listesini çıkarmış. Temel ölçüt; ilgili dağıtımların özgür olmayan uygulamaları, programlama platformlarını, sürücüleri veya yazılımları reddediyor olmaları. İlgili dağıtımlar şu biçimde sıralanmış: Dragora, Dynebolic, gNewSense, GNU Guix, Hyperbola GNU/Linux-libre, Parabola, PureOS, Trisquel ve Ututo. Söz konusu dağıtımlardan biri olan gNewSense’in sitesinde “neden özgür yazılım?” sorusu söyle cevaplandırılıyor: “Açık kaynak’ın hedefi teknik üstünlüktür, ama özgür olmayan yazılım içeren bir GNU/Linux dağtımı(*) Açık Kaynak standartlarınca kabul edilebilir. Açık Kaynak’ın hedefi özgürlük olmadığı için, bazı açık kaynak destekleyicileri özgür olmayan yazılımı takdir bile edebiliyorlar. Açık kaynak her yazılım kullanıcısını topluluğun bir parçası olarak görmüyor, birincil olarak yazılımı geliştirebilecek kullanıcılarla ilgileniyor. Özgür olmayan yazılımın kolaylığını insanların, kültürün ve topluluğun üzerine yerleştirmenin yüzeyselliği açık kaynak ve Özgür Yazılım Hareketi’nin ana farkı; Özgür Yazılım özgürlüklerin kaybından endişeliyken, açık kaynak değildir. ”

Daha önce Richard Stallman, Debian’ı kernele non-free kodlar eklemekle ve artık özgürlüğüne bir leke koymakla ağır bir şekilde eleştirmişti.Debian geliştiricileri dahi bu eleştiriyi haklı bulmuş, bunun büyük bir yanlış olduğunu kabullenmişlerdi. Fakat Debian’ın bu yanlışlıktaki ısrarının asıl nedeni büyük ve hantal yapısı. Umarız en kısa zamanda Debian bu listeye eklenir.

Tamamen Özgür Linux Dağıtımları :

# Dragora, bağımsız,sadeliği ve basitliği amaçlayan GNU/Linux dağıtımı.
# Dynebolic,Özel olarak ses ve video montaj araçlarıyla gelen bir GNU/Linux dağıtımı.
# gNewSense, Debian ve Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı.
# GNU Guix, GNU sistemi için GNU Guix’in (“geeks’ten” türetilmiştir) üstüne kurulu ileri düzey bir GNU/Linux dağıtımı.
# Hyperbola GNU/Linux-libre, Hyperbola GNU/Linux-libre, uzun süreli desteğe sahip, basitliğe odaklı, Arch GNU/Linux tabanlı bir dağıtımdır.
# Parabola, basit bir paket ve sistem yönetimi ile gelen Arch tabanlı bir dağıtım.
# PureOS gizlilik, güvenlik ve kolaylığa odaklanmış Debian tabanlı bir GNU dağıtımıdır.
# Trisquel, kullanıcı kitlesi olarak ev,okul ve küçük ölçekli kullanıcıların ihtiyaçlarını temel alan GNU/Linux dağıtımı.
# Ututo, Gentoo tabanlı GNU/Linux dağıtımı. Bu dağıtım tamamen özgür olan ilk GNU/Linux dağıtımı.

Aşağıdaki dağıtımlar ise bir kablosuz yönlendirici gibi sınırlı kaynaklara sahip aygıtlar için üretilmiştir:

# libreCMC, çok sınırlı kaynaklara sahip aygıtlar için gömülü GNU/Linux dağıtımı.
# ProteanOS gömülü aygıtlar için yeni, küçük ve hızlı bir dağıtımdır. Platform yapılandırma özelliği, ikili paketlerin farklı donanım ve kullanım durumları için derleme sırasında ve çalışma zamanında yapılandırılmasını sağlıyor.

(*) Bir GNU/Linux dağıtımı, Linux’u çekirdek olarak kullanıp genellikle içinde bir paket yönetim sistemi olan belli bir yazılım düzeninden oluşan ve bir kullanıcı tabanını kapsayan GNU sistemidir. Çekiciliği bir kullanıcı tabanının getirdiği kolay kullanım, yönetim ve sorun giderilmesindedir. Ayrıca bir GNU/Linux dağıtımının yönü de insanlar için önemlidir; örneğin gNewSense’in kesin bir şekilde tüm özgür olmayan yazılımları reddetme ilkesi vardır.

, ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x