Stellarium 0.14.2 Duyuruldu

stellarium-logoGNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan, özgür bir astronomi benzetimi yazılımı olan Stellarium’un 0.14.2 sürümü duyuruldu. Stellarium geliştirme ekibinin 0.14.x serisinin ikinci düzeltme sürümü olan Stellarium 0.14.2’yi duyurmaktan gurur duyduğu belirtilirken, birkaç düzeltilmiş hata içeren sürümde, gün ışığında gezegen parlaklığının azaltılması gerektiği hatırlatılıyor. Bazı kısayol tuşlarının düzenlendiği söylenirken, güncelleme işleminin varsayılan yapılandırma seçenekleri içine eklendiği ifade ediliyor. Yazılıma cüce gökadaların listesinin ve 3D eklentisinin eklendiği belirtiliyor. Çıplak gözle, dürbünle veya küçük bir teleskopla gözlemlenemeyecek gökcisimlerini inceleme imkanı sunan Stellarium; 2001 yılından bu yana, Fransız programcı Fabien Chéreau öncülüğündeki geniş bir özgür yazılım topluluğunun katkılarıyla geliştiriliyor. Stellarium 0.14.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Stellarium

GNU/Linux, Windows ve Mac OS X sürümleri bulunan yazılım, aralarında Türkçe’nin de bulunduğu çok sayıda dili destekliyor. İlk kurulumuyla birlikte 600.000 kadar yıldızın incelenmesine olanak sağlayan Stellarium; büyük bir çoğunluğu (yaklaşık %99) NOMAD (Naval Observatory Merged Astrometric Dataset) kütüphanelerinden sağlanan bu yıldız katalogları; yıldızların kadir (magnitude), yüzey ısısı (spectral type), ıraklık açısı (parallax) ve ışık yılı cinsinden uzaklığı gibi bilgileri gerçek zamanlı ve anlık değerleriyle sunmaktadır. Gerçekçi ve gerçek zamanlı gökyüzü simülasyonu için OpenGL kütüphanesini kullanan yazılım, ek yıldız katalogları ve bulutsu kütüphaneleri ile bir profesyonel gökbilimcinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir nitelik kazanabilmektedir. Ek yıldız kütüphanelerinin eklenmesiyle, Stellarium içinde yer alan yıldız sayısı 210 milyona kadar çıkarılabiliyor. SourceForge tarafından Mayıs 2006’da ayın projesi olarak gösterilen Stellarium’a isteğe bağlı olarak derin gök objeleri, yeryüzü şekilleri, takım yıldızı görselleri ve yazılar eklenebiliyor. Stellarium 0.14.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x