Bilgisayar Bilimcisi Gibi Düşünmek: Python İle Öğrenme

Bu kitabın amacı size bir bilgisayar bilimcisi gibi düşünmeyi öğretmektir. Bu düşünme şekli matematiğin, mühendisliğin ve doğal bilimlerin bazı en iyi özelliklerini birleştirir. Matematikçiler gibi, bilgisayar bilimcileri fikirleri (özellikle hesaplamalar) göstermek için biçimsel dilleri kullanırlar. Mühendisler gibi şeyleri tasarlar, bileşenleri (parçaları) sistemler şeklinde birleştirir ve farklı alternatiflerin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirirler. Bilim insanları gibi, karmaşık sistemlerin davranışlarını gözlemler, hipotezler oluşturur ve varsayımları (tahminleri) sınarlar. Bir bilgisayar bilimcisi için tek ve en önemli yetenek problem çözmedir. Problem çözme problemleri formüle edebilme, çözümler hakkında yaratıcı düşünme ve bir çözümü açık ve kesin olarak ifade edebilme yeteneğidir.

Görüleceği gibi, programlama öğrenme süreci problem çözme yeteneklerinin uygulamasını yapmak için mükemmel bir fırsattır. Bu bölüme bu yüzden, “Programlama yolu” adı verilmiştir. Bir yönden programlamayı öğrenirken – ki kendisi yararlı bir yetenektir – bir başka yönden programlamayı sonuç için bir yol olarak kullanmayı öğreneceksiniz. İlerledikçe bu daha açık bir hale gelecektir. Öğreneceğiniz programlama dili Python olacaktır. Python bir yüksek seviyeli dil örneğidir; yüksek seviyeli dillere örnek olarak daha önce duymuş olabileceğiniz C++, PHP ve Java verilebilir. “Yüksek seviyeli dil” ifadesinden çıkarabileceğiniz gibi, ayrıca düşük seviyeli diller de vardır, bunlar bazı durumlarda “makine dili” veya “birleştirici dili” şeklinde isimlendirilir. Basitçe söylersek, bilgisayarlar sadece düşük seviyeli dillerde yazılmış programları çalıştırabilirler. Bu yüzden, yüksek seviyeli dillerde yazılmış programlar çalıştırılmadan önce bir işlemden geçmelidir. Bu ek işlem biraz zaman alır, bu da yüksek seviyeli dillerin dezavantajıdır. Bilgisayar Bilimcisi Gibi Düşünmek: Python İle Öğrenme adlı e-kitabı edinmek için tıklayınız.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sedat
sedat
5 yıl önce

Merhaba Kitabı yükleyemedim.
Kontrol edebilir misiniz?

2
0
Yorum yapar mısınız?x