Debian GNU/Linux 27 yaşında

Resmi olarak Purdue Universitesi’nde öğrenci olan Ian Murdock tarafından 16 Ağustos 1993’te kurulan Debian Projesi, 27 yaşında. Ian; Debian’ı, açık olarak; GNU/Linux ruhuna uygun biçimde geliştirilmesi için tasarladı. Debian Projesi, FSF’nin GNU projesi tarafından bir yıl boyunca desteklendi (Kasım 1994’ten Kasım 1995’e kadar). Başlangıçta sıkı kenetlenmiş küçük bir grup Özgür Yazılım hacker’ı tarafından başlatılan Debian; zamanla büyük, iyi organize edilmiş geliştirici ve kullanıcı topluluğuna dönüştü. Debian projesi başladığında her geliştiriciye ve kullanıcıya çalışmalarıyla katkıda bulunmalarına olanak veren tek dağıtımdı. Bu da Debian’ın ticari varlık teşkil etmediğinin en önemli göstergelerinden biridir. Projeyi örgütlemek için, bir tüzüğe, sosyal sözleşmeye, poliçe belgelerine sahip tek dağıtımdır. Ayrıca Debian, sistemin güncellemelere karşı tutarlılığını sağlamak için, inter-paket bağımlılıklarını dikkatle inceleyen detaylı bağımlılık bilgisini sağlayan “mikro paketlenmiş” tek dağıtımdır. Yüksek kaliteyi korumak ve sürdürmek için, Debian, teslim etme ve paketleme için kapsamlı bir prosedür ve politika duruşunu esas almıştır. Bu standartlar, açık ve görünmez bir şekilde, Debian’ın anahtar kavramlarını araçlar, özdevinim ve belgelendirmeyle desteklemektedirler.Ian Murdock

Debian, farklı işletim sistemi çekirdekleriyle birlikte i386, AMD64, PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, HPPA, S390, IA-64 gibi çok sayıda donanım platformunda da çalışabilmektedir. Desteklediği donanım ve çekirdek zenginliğinin yanı sıra Debian’ı diğer dağıtımlara nispetle özgün kılan en önemli husus, dağıtım kapsamındaki yazılımların bütünüyle özgür lisans şartlarına sahip olması, yazılım özgürlüğünü denetlemek ve sürekli kılmaya yönelik bir Debian Sosyal Sözleşmesi’nin bulunmasıdır. Debian GNU/Linux felsefesini daha iyi anlamak üzere Debian Sosyal Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. 1996 yılında Ian Murdock’in yeri Bruce Perens’e geçerken; Ian Murdock, 28 Aralık 2015’te, 42 yaşında son derece üzücü ve düşündürücü biçimde hayatını kaybetti. “Debian” ismi, Ian Murdock’ın sevgilisi Debra’nın Deb’i ve Ian’ın ismi yan yana getirilerek oluşturulmuştur. Debian’ın resmi telaffuzu “deb i yın” şeklindedir. Bu arada, proje 27. yaş gününü kutlarken, büyük geliştirici topluluğunun gelecek yıl kullanıma sunulması planlanan Debian 11.0 “Bullseye” üzerinde çalışmakla meşgul olduğunju hatırlatalım.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x