Debian projesi, Ian Murdock’un ölümüyle yasta

ianmurdock28 Nisan 1973 yılında Almanya’nın Konstanz kentinde doğan Ian Murdock, 28 Aralık 2015’te, 42 yaşında hayatını kaybetti. Debian projesi, Ian Murdock’un ölümüyle yasta. “Debian” adını verdiği açık kaynak kodlu özgür yazılım projesinin kurucusu ve baş geliştiricisi olan Ian Murdock; Debian Manifestosunu 1993 yılında Purdue Universitesi’nde bir öğrenciyken yazmıştı. Yine aynı üniversitede 1996 yılında bilgisayar bilimleri konusunda lisans derecesi kazanmıştı. GNU/Linux ve özgür yazılıma gönül veren Ian Murdock’un teknoloji topluluğuna büyük katkıları oldu. Linux Vakfı’nın CTO’su, Sun Microsystems’in üst düzey lideri ve en son ExactTarget’de Platformlar Başkan Yardımcısı olarak büyük hizmetler veren Murdock için Debian topluluğu buraya bir anmalık gönderdi.

Ubuntu dahil pek çok GNU/Linux dağıtımının temeli ve en önemli özgür yazılım projelerinden biri olan Debian projesinin kurucusu Ian Murdock’un hayatını kaybetmesine ilişkin ayrıntılar, şu an için tam olarak bilinmiyor. Ancak, Ian’ın önceki gün attığı tweetler incelendiğinde kimi sonuçlara ulaşılabileceği ve fakat Ian’ın ailesinin gizliliğe saygı istediği söyleniyor. Başta Debian projesi olmak üzere tüm özgür yazılım topluluklarına başsağlığı diliyoruz. Konuya ilişkin ayrıntıları bu blogdan okuyabilirsiniz.

Ian Murdock’un kendi bloguna uzun zamandır yazmadığı, ancak 28 Aralık pazartesi günü gönderdiği son tweetlerinde 27 Aralık’ta, bir polis memuruna saldırmakla suçlandığından ve bir tutuklanma girişiminde bulunulduğundan söz ediyor. Daha sonra blokta polisle bir arbede yaşandığı ve polisin kendisini cezaevinde bir hücreye koyduğu söyleniyor. Murdock, o gün 25.000 $ ödenerek kurtarılmış ama ertesi gün ölmüş. Onun Twitter hesabı da akabinde devre dışı bırakıldı. Ailesi bu zor dönemde mahremiyetlerine saygı gösterilmesini istiyor. Ian Murdock’un son tweetlerini aşağıdaki resimde ya da burada görebilirsiniz. Buradan ve şuradan da .txt olarak edinebilirsiniz.

İlginç bir ayrıntı da şu: Ian Murdock’un hayatını kaybettiği gün Linus Torvalds‘ın doğum günüydü.

Ve 1 Ocak 2016’da debian.org, “Mourning Ian Murdock” başlıklı yazıyı yayımladı. Yazıda Ian Murdock’un yalnızca Debian’ın kurucusu değil, aynı zamanda pek çok kişinin dostu ya da akıl hocası olduğu; bu nedenle onu, içtenlikle özleyecekleri ifade ediliyor. Debian Projesinin bu üzücü haberle, bu konudaki yayınları ertelediği, ancak yakında debian-e-posta listesi ve web sitesinde yayımlanacak özel bir duyuru hazırlandığı belirtiliyor.

, , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x