Debian Varsayılan Olarak Xfce mi Kullanacak?

omgubuntu.co.uk; Debian, Ubuntu da dahil olmak üzere pek çok GNU/Linux dağıtımının varsayılan masaüstü ortamı olarak Xfce kullanmaya hazırlandıklarını ileri sürdü. Haberi, geliştirici Joey Hess’in sözlerine dayandıran omgubuntu.co.uk; Hess’in “Jessie” kod adlı Debian 8.0 ile birlikte Xfce’den yararlanılmaya başlanacağını söylediğini belirtiyor. omgubuntu.co.uk, Hess’in bunun gerekçelerini şu biçimde açıkladığını ifade ediyor: 1- Kullanıcılar için erişilebilirlik desteği, 2- Xfce’nin yakın “GNOME deneyimi, 3- CD alan kısıtlamaları. Fakat, GNOME’un tamamen değerlendirme dışında kalmış olmadığı vurgulanıyor. Geliştiricilerin, Jessie’yi dondurma işlemine girmeden önce bu kararı yeniden değerlendirmek niyetinde oldukları belirtiliyor. Elde edilen veriler, GNOME’un kullanıcılar için daha iyi bir seçenek olduğunu gösteriyorsa, büyük olasılıkla varsayılan olarak eski hale devam edileceği belirtiliyor.

Joey Hess’in nihai kararın Ağustos 2014’e yakın bir tarihte alınacağını ve gerekli açıklamanın yapılacağını açıkladığı söyleniyor. Hatırlanacağı gibi Xfce masaüstü ortamının  varsayılan olması konusu, Debian 7.0 “Wheezy” geliştirme döngüsü sırasında da tartışmalara neden olmuştu. Konuya ilişkin olarak debian.org’un yayımladığı “Accessibility as a reason to switch to XFCE?” adlı duyuruyu inceleyebilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Haykıranlı
Haykıranlı
7 yıl önce

Bence çok iyi olur.Gnome 3 de KDE 4 gibi işin tadını kaçırmıştı artık.Xfce hafif iyi bir masaüstü.

Selim Kactamel
Selim Kactamel
7 yıl önce

Bende Gnome 3’e ısınamayanlardanim. Bence XFCE değilde MATE’e geçilse en ideali o olur. Zaten bildiğiniz üzere Gnome 2’den fork etmiş bir proje.

tolga
tolga
7 yıl önce

Hafif, kullanışlı, özelleştirilebilir ve herşey el altında tek tık olduğundan,
En güzeli Mate, number one MATE! diyoruz.

0
Yorum yapar mısınız?x
()
x