Debian’a LMDE nasıl eklenir?

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı”Debian’a LMDE nasıl eklenir?” adlı yazıyla ilginç bir konuya değinmiş. Dostumuzun yazısını buraya aktarma gereği duyduk. Yazısına şu şekilde başlamış Vedat: “LMDE “Linux Mint Debian Edition” çoğumuzun bildiği gibi Debian Stable tabanlı bir dağıtımdır. Mint topluluğu bu dağıtım için bir çok yararlı yazılım geliştirmiş. Resimlerde göründüğü gibi bu yazılımlar bir çok işi kolaylaştıran, oldukça kullanışlı ve son kullanıcıyı hedef alarak geliştirilmiş. Debian’ı daha kullanışlı yapmak isteyenler için gerçekten güzel bir imkan. Üstelik kararlı olduğu için çakışma veya kaynak kullanımında artış olmaması onu daha cazip hale getiriyor. Debian’ın kullandığı sistem kaynağı ne ise LMDE’yi ekledikten sonra yine aynı kaynağı kullanıyor. LMDE sadece Cinnamon oturumu üzerine inşa edilmiş. Bu nedenle biz de kurulu sisteme LMDE’yi ekleyerek kendi masaüstümüzde onun araçlarından yararlanacağız.”

Kendim Xfce ortamında denedim, diğer masaüstlerinde de sorun olacağını zanetmiyorum, çünkü araçlar genel anlamda geliştirilmiş. Örneğin kurduğum araçlar şunlardır: mintupdate, mintinstall, mintstick, mintsources, mint-update-info, mint-mirrors. Ayrıca kendim geliştirdiğim Debian tabanlı sürümlere doğrudan eklemeyeceğim ama ekleme seçeneği koyacağım, isteyen tek tıkla ekleyebilecek. Siz de Debian ortamı kullanıyorsanız ve LMDE’nin bu güzide araçlarından yararlanmak isterseniz işleme başlayalım. Önce alttaki LMDE 4 (Debbie) deposundan linuxmint-keyring paketini indirin.
LMDE Debbie
İndirdiğiniz deb formatlı paketi Gdebi kuruluysa sağ tık Gdebi seçeneğinden kurabilirsiniz. Komut ile kurmak isterseniz paketi indirdiğiniz dizinde uçbirimi açın ve alttaki komutu girin.

sh -c "sudo dpkg -i *.deb ; echo 'y' | sudo apt install -f"

Paket kurulduysa alttaki komutla LMDE deposunu gerekli dosyaya ekleyelim, komutu olduğu gibi uçbirime yapıştırın.

sudo cat <> /etc/apt/sources.list
deb http://packages.linuxmint.com debbie main upstream import backport
EOF

Ardından depo listesini güncelleyelim.

sudo apt update

Bu şekilde Debian ortamına LMDE eklemiş olduk, artık yukarıda sıraladığım paketleri veya başka tercihiniz olan LMDE araçlarını kurabilirsiniz. Ancak yukarıda sıraladığım paketler sistem paketleri olduğu için mutlaka kurmanızı öneririm, çok işinize yarayacaktır. Kurmak isterseniz alttaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt install mintupdate mintinstall mintstick mintsources mint-update-info mint-mirrors -y

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kısmen melez sayılabilecek ve daha kullanışlı bir sisteminiz olur. Debian’a LMDE nasıl eklenir? işlemi burada bitti, kolay gelsin.

Güncelleme Yöneticisi, listeyi yeniler, temizler, güncelleme yapar, bildirimde bulunur ve hata olduğunda uyarı verir.

Yazılım Yöneticisi, paket arar, kurar, kaldırır, paketleri kategorilere ayırır, yazılımları logolarıyla gösterir, özet açıklamada bulunur ve kullanıcı yorumlarını okuma veya yorumda bulunma imkanı sunar.”

Yazılım Kaynakları, Debian ve LMDE depolarının en hızlısını bulma ve seçme şansı verir.
Ayrıca anahtar aktarma gibi bir çok özelliği bulunuyor, bu araç favorim diyebilirim.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
illedelinux
illedelinux
2 yıl önce

Arkadaşlar, Güncelleme Yöneticisi “Apt bozuk, hiç bir şey yapmayın, yansıları değiş!!!” şeklinde uyarı verirse bunun çözümü için alttaki komutu uygulayın, hepsini uçbirime bir defa girin.
sh -c “sudo apt update ; sudo apt-get -t buster-backports update ; sudo apt upgrade ; sudo apt-get -t buster-backports upgrade”

Bu komuttan sonra sorun düzelmiş olacaktır.

1
0
Yorum yapar mısınız?x