deepin 20.2.1 duyuruldu

Debian tabanlı Çin kökenli kullanıcı dostu dağıtım deepin‘in son derece özel ve sezgisel HTML 5 tabanlı deepin masaüstü ortamını içeren 20.2.1 sürümü duyuruldu. Depoyu Debian 10.9’a yükselttiği söylenen yeni sürüm, çift çekirdekli küçük güncellemeler (LTS + Stable) sunuyor. 11. Nesil CPU’ya uyum sağlayarak sistem kararlılığını ve uyumluluğu kapsamlı bir şekilde geliştiren sistemde, sistem güvenliğini artırmak için 54 CVE güvenlik açığı için yamalar varsayılan olarak entegre edilmiş bulunuyor. Deepin masaüstü ortamı (DDE) ve deepin uygulamalarının, farklı senaryolarda verimli kullanıcı deneyimleri sağlamak üzere büyük ölçüde optimize edildiği söyleniyor. Bir uygulamayı kategori dışına sürüklerken başlatıcının etkileşim sorununun düzeltildiği bildirilirken, bağlandığında dokunmatik ekranları otomatik olarak tanıyan sistem, yeni dil ve btrfs dosya sistemi desteği ile geliyor. deepin 20.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. 

deepin 20.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın İlker Alp
Aydın İlker Alp
3 yıl önce

Merhaba,
“Yalnızca İngilizce ve basitleştirilmiş geleneksel Çince versiyonları sunulan” diye tanımlamışsınız ama ben Türkçe kurup Türkçe kullanmaktayım. Ayrıca kurulum sırasında daha birçok dil seçeneği vardı. Sizin kastettiğiniz başka bir şey midir?

Aydın İlker Alp
Aydın İlker Alp
3 yıl önce
Reply to  filozof

Ne demek istediğinizi sanırım tam anlayamıyorum. Bu durumda mesela Ubuntu ve Mint’in de Türkçe desteği olmayıp sırf Debian’dan gelen Türkçe desteği var diyesim geliyor.

Bu arada, Deepin’i kurmayı geçtim, Türkçe olarak kullanıyorum. Tüm ayarlar, programlar vesaire Türkçe. Bu da herhalde Debian’ın marifetidir. Kurarken de paketin çok dilli olup olmadığını bilmiyordum çünkü indirmek için tek seçenek vardı.

Her neyse, uzmanı sizsiniz. Ben basit bir son kullanıcı olarak şuna bakarım: Türkçe kullanabiliyor muyum? Deepin için evet. Kurmadan evvel yazınızı görseydim Türkçe desteği yokmuş diye vazgeçerdim. Bu durumda iyi ki sonradan görmüşüm.

İyi günler diliyorum.

illedelinux
illedelinux
3 yıl önce

Debian tabanlı bir dağıtım zaten normalde Türkçe desteklidir ama dağıtımın kendi özel işlevlerinin dili o dağıtıma aittir.

Örneğin, bir dağıtımın yüzde yirmisi kendi özelleştirmesi diyelim, o dağıtımın yüzde seksenin dili Debian’a aittir.

Deepin’i de böyle düşünmek gerek, yüzde yirmisi kendine aitse o yüzde yirmiye verdiği destek ne ise odur.

filozof ustamız dil desteği konusunda bunu demek istiyor.

5
0
Yorum yapar mısınız?x