FSF'nin Yıllık Özgür Yazılım Ödülleri Verildi

Özgür Yazılım Vakfı direktörü John Sullivan, 21 Mart Cumartesi günü Massachusetts Cambridge’te MIT’te yapılan bir törenle Özgür Yazılım Vakfı (FSF)‘nın yıllık Özgür Yazılım Ödüllerini kazananları açıkladı. Özgür Yazılım Geliştirme ve Toplumsal Fayda Proje Ödüllleri olmak üzere toplam iki ödül verildi. Özgür Yazılım Geliştirme Ödülü; özgür yazılımın ilerlemesine ve gelişmesinesine faaliyetleri yoluyla katkıda bulunmuş, özgür yazılım ruhu ile uyumlu olduğunu kanıtlamış bireylere yılda bir kez verilen bir ödül. Bu yıl, Orthanc projesi ile özgür yazılım üzerinde tıbbi görüntüleme çalışmaları için ödül, Sébastien Jodogne’a verildi. Orthanc projesini 2011 yılında başlatan Jodogne; tıbbi görüntülemenin örneğin kanser veya kardiyovasküler hastalıklar gibi hastalıkların tedavisi için gerçekten de bir ilk adım olduğunu belirtti. Jodogne; özgür yazılımın tıbbi cihazların birlikte çalışabilirliğini geliştirdiğini ve kişisel sağlık kontrolünde hastalar için büyük bir fırsat olduğuna inandığını söyledi.

Sébastien Jodogne

Toplumsal Fayda Proje Ödüllleri, yaşamın herhangi bir yönü için topluma yararlı bir projeyi özgür yazılım hareketinin fikirlerine uygun biçimde geliştiren bireye ya da ekibe veriliyor. Bu yılki ödül Reglue’e gitti. Reglue; Austin’de Teksaslı ailelerin yoksul çocuklarına GNU/Linux bilgisayarlar vermişti biliyorsunuz. Reglue; Austin’in bilgisayar ya da internet erişimi göze alamayan 5.000 okul çağındaki çocuğun babası olduğunu düşünüyor. 2005 yılından bu yana, Reglue, bu çocuklara ve ailelerine 1.100’ün üzerinde bilgisayarlar verdi. Özgür yazılım ile hayat verdiği bilgisayarları insanlarla buluşturdu. Bu serüveni bir aday şöyle anlatıyor: “Bay Starks, eski parçalardan yeni bilgisayarlar oluşturdu. Onları özgür GNU/Linux yazılımla donatıp dağıttı..” Reglue’nün kurucusu Ken Starks da ödülü kabul etmek törende hazır bulundu.

Ken Starks

Her iki ödül için FSF kurucusu ve başkanı Richard Stallman ile önceki kazananlardan oluşan bir ödül komitesi tarafından gerekli değerlendirilme yapılmaktadır. Bu yılki ödül komitesi: Hong Feng, Marina Zhurakhinskaya, Yukihiro Matsumoto, Matthew Garrett, Suresh Ramasubramanian, Fernanda Weiden, Jonas Öberg, Wietse Venema ve Vernor Vinge idi. Daha fazla bilgi için buradan yararlanabilirsiniz.

fsf.org

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x