Calibre (E-kitap Yönetim Yazılımı) 2.32.1 Nasıl Yüklenir?

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir yazılım olan Calibre; epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekler ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içerdiği için kitabın nasıl göründüğünü cihaza göndermeden görmek mümkündür. Aynı zamanda, takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirir ve cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürür. Bu sayede ücretsiz olarak gazete ya da blog okuma olanağı sağlanmış olur. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan ve hiç zorlanmadan kullanılabilen Calibre, buradan edinilebilir. Calibre’nin en son sürümü 2.32.1’dir. Calibre 2.32.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz. Geliştiriciler bizlere son Calibre sürümünü yüklemek için bir piton astarı (oneliner) sağlamışlar. Yüklemeyi bunun üzerinden yapacağız.

output.profile-k
Dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapılabilir.

calibreArtık yükleme işlemine geçebiliriz. Calibre 2.32.1’i Debian, Fedora, CentOS, OpenSUSE, Mageia, OpenMandriva, Robolinux, SparkyLinux, Ubuntu 15.04 Vivid Vervet, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr ve türevi dağıtımlar Linux Mint 17.2 Rafaela, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Deepin 2014, Peppermint 6, Peppermint 5, LXLE 14.04 ve Linux Lite 2 üzerine yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo -v && wget -nv -O- https://raw.githubusercontent.com/kovidgoyal/calibre/master/setup/linux-installer.py | sudo python -c "import sys; main=lambda:sys.stderr.write('Download failedn'); exec(sys.stdin.read()); main()"

Eğer, yukarıdaki komutu verdiğinizde, “yerel olarak sağlayıcının kimliği doğrulanamıyor. raw.githubusercontent.com adresine güvenliği gözardı ederek bağlanmak için `–no-check-certificate’ seçeneğini kullanın.” şeklinde bir çıktı alırsanız, komutu aşağıdaki gibi değiştirin.

sudo -v && wget --no-check-certificate -nv -O- https://raw.githubusercontent.com/kovidgoyal/calibre/master/setup/linux-installer.py | sudo python -c "import sys; main=lambda:sys.stderr.write('Download failedn'); exec(sys.stdin.read()); main()"

Calibre_Logo

Arch Linux, Manjaro, ArchBang, Antergos ve diğer Arch Linux türevi dağıtımlara Calibre 2.32.1’i AUR üzerinden aşağıdaki komutlarla yükleyebilirsiniz:

sudo pacman -Sy yaourt

sudo yaourt calibre

Dilenirse, daha sonra Calibre’yi kaldırmak için aşağıdaki komut verilebilir:

sudo yaourt -Rsn calibre

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
osifa
osifa
6 yıl önce

E-kitap hiç bana göre değilmiş. 20 TL’lik bir kitabı e-kitap olarak alayım dedim baktım 15 TL yuh! dedim tabiki. 5 TL daha veririm adam gibi kitap alırım hem de paylaşabilirim. Beni kitabın o sihirli yapraklarından uzaklaştırabilmek için 20 TL’lik kitabın ancak 5 TL’ye satılması lazım. Kaldı ki ben aynı kitabın defolusunu 15 TL’ye de bulabildim.

Haber ne? Yorum ne? değil mi? 😀

0
Yorum yapar mısınız?x