Dizüstü Bilgisayarıma GNU/Linux Kuramıyorum!

İyi bir dizüstü bilgisayar aldınız. Üstelik bir hayli de pahalıya patladı. Ancak herhangi bir GNU/Linux dağıtımını kurmaya kalktığınızda makine hata veriyor, kurulum devam etmiyor. Öylece kalakaldınız. Söz konusu dizüstü bilgisayar benim almış bulunduğum Msı GE70 2OE-209XTR olabilir mesela. Makine harikulade. Ama ne hikmetse çoğu GNU/Linux dağıtımının CD/DVD’si ya hiç açılmıyor ya da açılış esnasında hata verip kalakalıyor. Açılanların önemli bir kısmı da wifi görmüyor falan. Makine Optimus teknolojisiyle Intel ve Nvidia ekran kartlarına sahip olduğu halde, açılanlar yalnızca Intel’i görüyorlar. Buna yönelik pek çok hata bildirimi var nette. Mesela ben MSI‘ın sitesine başvurdum, konuyu anlatarak buna bir çözüm bulmaları gerektiğini anlattım. Bana cevaben, ürünlerini yalnızca Windows ile tecrübe ettiklerini, başka bir işletim sistemi kullanmadıklarını söylediler. Anlaşılıyordu ki iş başa düşmüştü.

Denemelerim sonucunda Ultimate Edition 3.8 ve Zorin OS 7 Core’un dizüstü bilgisayarıma kurulabildiklerini gördüm. Daha sonra Zorin OS 8 Core da kurdum ve bunlarda Bubmlebee ve Nvidia kurulumunu da başarılı biçimde yaptım. Sistemin Nvidia ekran kartında sıkıntı yaşamasının temel nedeni de Nvidia’nın aygıta VGA olarak değil, 3D controller olarak tanımlanmış olmasaıydı. En son Manjaro Community 0.8.9 Preview2 kurdum, bilindiği gibi Manjaro kurulumunda en başta nonfree sürücüleri seçebiliyorsunuz. Bu sürücüleri seçerek yaptım kurulumu. Kurulum bittiğinde Manjaro’nun Bubmlebee ve Nvidia kurulumunu da başarılı biçimde yapmış olduğunu gördüm ki takdire şayan bir durumdu doğrusu. Uzatmayalım. Linux Mint kurmaya kalktığımda Ubuntu kurmaya çalışan arkadaşın aldığı sonucun aynısıyla karşılaşıyordum. Ama, Linux Mint kurmaya kararlıydım. Burada, bu dizüstü bilgisayara nasıl Linux Mint kurulduğunu okuyacaksınız. Öncelikle, eğer Ubuntu kurulmak isteniyorsa, aynı hata orada da alınıyordu. Yapılması gereken işlem şudur. İlk gelen menüde, sağ alt kısımda. 6. madde, other options (diğer seçenekler) maddesidir.

Bu maddeye tıklıyorsunuz, açılan menüde nomodeset diye bir seçenek vardır, bu seçeneğe tıklıyorsunuz.

Artık hata almadan Ubuntu kurulumunu sürdürebilirsiniz. Linux Mint’te ise ilk gelen ekranda diğer seçenekleri görebilmeniz için tab tuşuna basmanız gerekmektedir.

Tab tuşuna bastığınız zaman karşınıza açılışla ilgili parametreleri içeren bir kod çıkar:

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash

Bu kodun sonundaki quiet splash kısmını derhal silmeniz gerekir. quiet splash yerine nosplash nomodeset yazmanız gerekir. Bu durumda kod dizisi şu şekilde olacaktır:

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz nosplash nomodeset

Artık Linux Mint DVD’si hata vermeden açılacak ve sıkıntısız biçimde kurulum tamamlanacaktır. Ne var ki işiniz burada bitmemektedir. Zira, aynı biçimde açılışta sistemi olağan biçimde açarsanız yukarıdaki hatayı alırsınız. Sistem kurulduktan sonra, ilk açılışta, Grub geldiğinde yine tab tuşuna basarak açılışla ilgili parametreleri içeren kodu açmanız gerekiyor. Sonra yine

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash

kodunun sonundaki quiet splash kısmını silmeniz ve quiet splash yerine nosplash nomodeset yazmanız gerekiyor. Yani kodu yine

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz nosplash nomodeset

biçimine dönüştürmüş olmanız gerekiyor. Artık sistemi sorunsuz biçimde açabilirsiniz. Şimdi Optimus özellikli dizüstü bilgisayarınıza Nvidia ve Bumblebee’yi kurmanız gerekiyor. Kurulum bittikten sonra, sisteminizi gönlünüzce kullanabilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ortanca_Samuray
Ortanca_Samuray
8 yıl önce

Aynı dizüstü bilgisayarda Pardus Topluluk Sürümü SA1 3.0 denediniz mi?

filozof
filozof
8 yıl önce

Pardus Topluluk Sürümü 3.0 Sürüm Adayı 1‘i denemedim Ortanca_Samuray ama kararlı sürümü deneyeceğim. 😉

Se-zer
Se-zer
8 yıl önce

Açıkcası bu biraz can sıkıcı olmaya başladı.
Linux’ta ilk kez performans kaybı yaşadım yeni laptopumla bende.
Önceki bilgisayarım 5 senelikti ve üzerinde linux cayır cayır çalışıyordu, windowsa da fark atıyordu ama üzgünüm ki yeni makinemde durum biraz farklı.
Öncelikle windows ile 5 saate yakın sunum yapıp nette gezebildiğim halde linuxda en iyi optimizasyon programları kurmama rağmen 3 saati geçemedim.
Nvidia ile intel ekran kartının kurulumunu yapana kadar zaten 1,5 saat falandı bu süre.
Aynı zamanda film izlerken de sıkıntı çıkartıyordu, devamlı ekran kapanmaları vs.
Evet linux ile uğraşmak zevkli ama bir yerden sonra yoruyor insanı, her işte de bir patlak vermesi üzüyor beni.
Ha evet her daim linux’cuyum bir bilgisayar işletim sistemi yüklenecekse her daim yanımda olan flashımın içindeki flashtan MİNT’i boot eder çatır çatır kurarım da, ama şu bir gerçek, ne kadar uğraşırsam uğraşayım son kullanıcıya hitap etmekte bayağı zorlanıyor linux, yüklediğim her son kullanıcı bir şekilde sıkıntı yaşadı.
Bu nedenle bence linuxun (ubuntu hariç, o çünkü acaip son kullanıcıya hitap etmekte) hemen her sürümü zorlu…

Açıkcası şu an windows kurmuş durumdayım.
Yeni bilgisayarları henüz linux dünyası özümseyemedi gözlemlediğim kadarıyla.
Neden bumblebee elle kuruluyor? Güncelleme ile otomatik kurulması gerekir falan filan…
Tüm bu nedenlerden dolayı linux biraz daha bu konuda köklenene kadar üzgünüm ama windowsa devam etmek zorunda kalacağım.

ali
ali
6 yıl önce

arch linux kurarken hata alıyorum yardım

ali
ali
6 yıl önce

Hocam aynı sorunu bende masaüstü bilgisayarımda yaşıyorum bir intel ekran kartı var birde nvidia ekran kartı var siz ubuntu ve linux minti anlatmışsınız ben debian kullanıyorum bu sorunu debianda çözemedim sizden ricam bana yardımcı olabilirmisiniz şuan debian kurulu ama grub dan sonra siyah ekranda kalıyo hiç bişey açılmıyor.

atakan
atakan
6 yıl önce

yi günler kolay gelsin herkese
ben daha yepyeni bir linux kullanıcıyım,hatta öyle olmak istiyorum ama yeni aldığım bilgisayarda (tulpar t7v9.1) linux kurulumunu bir türlü gerçekleştiremedim quiet slpashı silip nosplash nomodeset yazıp kurabiliyorum ama tam kurulum ekranında bilgisayar adının olduğu yerde (smbios implementations newer than version 2.8 are not fully supported by this version of dmidecode-) yazıyor kurulum gerçekleşiyor ama sonra restart attığımda grub ekranı dahi gelmiyor shift tuşu işlev görmüyor. acaba yardımcı olabilir misiniz ?
yeni başladığım için zorin os 11 kullanmak istemiştim
şimdiden yardım eden herkese teşekkürler

ertugay
ertugay
4 yıl önce

Dediklerinin aynısını yaptım ama ubuntuyu yine kuramadım hata verdi

10
0
Yorum yapar mısınız?x