GNU Linux-libre 4.4 Nasıl Yüklenir?

Bilindiği gibi, Linus Torvalds tarafından geliştirilen, Torvalds ve diğerleri tarafından dağıtılan Linux çekirdeği, özgür olmayan yazılımlar içeriyor. Kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duymayan ve özgür olmayan yazılımları teşvik eden bu çekirdek yerine, 100% özgür dağıtımları korumak amacıyla bir proje yürütülüyor. Başta ilk özgür GNU/Linux dağıtımı olan UTUTO ve diğer 100% özgür dağıtımlar gNewSense ve BLAG, projeye destek veriyorlar. Free Software Foundation Latin Amerika (FSFLA) şubesi de kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duyan ve özgür yazılımlar içeren bu projenin içinde bulunuyor. gNewSense’in öncülük ettiği GNU Linux-libre projesinin en son 4.4 sürümü duyuruldu. Sürüm duyurusunu Alexandre Oliva yaptı. Aslında biz; Debian, Ubuntu ve tüm türevleri ile Linux Mint sürümleri için güncel Linux çekirdeğine nasıl yükseltme yapılacağını irdeleyen bir yazı yazmış olduğumuz için bu tür özel yazılar yazmamıza gerek olmamasına karşın, kullanıcılardan gelen beklentiler nedeniyle hâlâ böyle yazılar yazıyoruz. Kuşkusuz bu yazının konusu GNU Linux-libre olduğu için özel bir önem taşıyor. Yükleme işlemini jxself tarafından korunan depoları kullanarak yapacağız. Yükleme için temel olarak Ubuntu ve Linux Mint, Elementary OS, Pinguy OS, Deepin ile Peppermint, LXLE, Linux Lite, Voyager gibi diğer Ubuntu türevlerini temel aldığımızı hatırlatmak isteriz.

gnulinux-libre
Şimdi kuruluma geçebiliriz. Öncelikle sources.list dosyasına ilgili depoyu eklemekle başlayalım. Bunun için terminale aşağıdaki komutu giriyoruz.

sudo add-apt-repository "deb http://linux-libre.fsfla.org/pub/linux-libre/freesh/ freesh main"

Şimdi depo anahtarını ekleyelim. Önce indiriyoruz:

wget http://linux-libre.fsfla.org/pub/linux-libre/freesh/archive-key.asc

Şimdi ekleyelim:

sudo apt-key add archive-key.asc

Depoları güncellememiz gerekiyor.

sudo apt-get update

apt-get (ya da aptitude) kullanarak depolardaki yeni Linux-Libre Kernel’i yüklemek için aşağıdaki komutu veriyoruz:

sudo apt-get install linux-libre64 linux-libre64-headers

Bu komut şu an için GNU Linux-libre 4.1.6’yı yüklüyor, durum, daha sonra değişecektir. Kurulum bitiyor. Son olarak Grub’u güncellemek iyi olacaktır.

sudo update-grub

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

sudo reboot

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alperen
Alperen
3 yıl önce

Hocam .asc dosyasını eklemeye çalıştığımda 404 not found hatası alıyorum.

2
0
Yorum yapar mısınız?x