GNU/Linux üzerinde FFmpeg ile videodan animasyonlu GIF yapmak ve videoların formatını değiştirmek

Çeşitli amaçlar için oluşturulmuş videolardan animasyonlu gif resimler yapmak mümkün müdür? Çeşitli yerlerde kullanabileceğiniz animasyonlu gif resimler, videolardan elde edilebilir. Bunun için sisteminize FFmpeg’i yüklemiş olmanız gerekiyor. FFmpeg ile yalnızca gif resimler yapmakla yetinmeyeceksiniz, aynı zamanda herhangi bir formattaki videoyu başka bir formata dönüştürebileceksiniz. Sözgelimi, .3gp olan bir videoyu, kolaylıkla .mp4 formatına dönüştürebileceksiniz. Bunun için sisteminize öncelikle FFmpeg’i yüklemeniz gerekiyor. Yükleme işlemi bir PPA depodan yapıldığı için oldukça kolaydır. O halde kuruluma geçebiliriz.

PPA depoyu eklemek ve FFmpeg’i yüklemek için sırasıyla aşağıdaki komutları verebilirsiniz.

sudo apt-add-repository ppa:mc3man/ffmpeg-test1

ya da

sudo apt-add-repository ppa:jon-severinsson/ffmpeg

Ubuntu 14.04 LTS ve türevi sistemler için aşağıdaki komut da verilebilir:

sudo apt-add-repository ppa:mc3man/trusty-media

Depoları güncelleyelim:

sudo apt-get update

Kurulumu gerçekleştirelim:

sudo apt-get install ffmpeg gstreamer0.10-ffmpeg

Böylelikle artık sisteminize FFmpeg yüklenmiş olacaktır. Şimdi FFmpeg ile videolardan animasyonlu gif resimler yapabilir, herhangi bir formattaki videoyu başka bir formata dönüştürebilirsiniz. Öncelikle animasyonlu gif resim yapma konusunu ele alalım. Örnek olarak buradaki Story of Linux adlı videonun .flv dosyasını indiriyoruz. Şimdi cd komutuyla videonun bulunduğu dizine geçiyoruz. Ardından, Story_of_Linux.flv adlı dosyayı animasyonlu gif resme dönüştürmek için aşağıdaki komutu veriyoruz:

ffmpeg -t 20 -ss 00:00:01 -i Story_of_Linux.flv Story_of_Linux.gif

Komutun başındaki “ffmpeg -t 20” kısmındaki rakamı 30-40-50 gibi daha büyük olanlarıyla değiştirirseniz, resmin boyutunu artırmış olursunuz. Bizim oluşturduğumuz animasyonlu gif resmi aşağıda.

Şimdi herhangi bir formattaki videoyu başka bir formata dönüştürme işine bakalım. Story_of_Linux.flv adlı dosyayı .mp4 formatına dönüştürmek için aşağıdaki komut verilebilir.

ffmpeg -i Story_of_Linux.flv Story_of_Linux.mp4

Bizim oluşturduğumuz .mp4 video aşağıda.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
osifa
osifa
8 yıl önce

ffmpeg’i video çevirme, ses dosyası çevirme ve videodan ses ayıklama için yılardır kullanıyordum ama gif yaptığını yeni duydum. Artık bu da kullanım alanıma girmiş oldu. Teşekkürler filozof.

Eğer kurulu değilse Mageia’da kurmak içinse root olarak konsola urpmi ffmpeg yazmanız yeterlidir.

Yalnız o “i” parametresine dikkat edin eğer o “i”yi yazmazsanız asıl dosyanız bozuluyor.

Bu son uyarıdan sonra bir çok kişiyi ffmpeg kullanmaktan uzaklaştırmış olabilirim. 🙂

0
Yorum yapar mısınız?x