HDMI-VGA ekran çözünürlüğü ayarlama

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “HDMI-VGA ekran çözünürlüğü ayarlama” başlıklı yazıda, dostumuz, ekran çözünürlüğünü ayarlamak için GUI arayüzlü bir program hazırladığını söylüyor. HDMI bağlantılı olup da istenilen ekran çözünürlüğünü sağlayamayanlarla yardımcı olmaya çalışıyor. Buyrun, yazıyı okuyalım.

HDMI-VGA bağlantılı ekran çözünürlüğü ayarlamak için GUI arayüzlü bir program hazırladım.

HDMI-VGA bağlantılı olup da istediğiniz ekran çözünürlüğü yoksa ve ekran çözünürlüğüne ihtiyaç duyuyorsanız önce alttaki bağlantıdan paketi indirin.

İlledelinux HDMI-VGA

İndirdiğiniz dosyayı sağ tık ile çıkardıktan sonra Readme dosyasında gerekli bilgi yazıyor.

Sistem menüsünden Ekran çözünürlüğü adlı simgeye tıkladığınızda üstteki pencere açılır. Önce en altta bulunan “Learn Monitor Connection” adlı tuşa tıklayarak açılan uçbirimden HDMI, HDMI-1, VGA1, VGA-1 gibi monitor bağlantınızın adını öğreniyorsunuz.  Daha sonra monitörünüzün varsayılan fabrika çözünürlüğü ne ise o tuşa tıklamanızla anında o çözünürlüğe dönüşüyor ve etkinleştirmek için Enable tuşuna tıklıyorsunuz. İptal etmek için de Disable tuşuna tıklıyorsunuz. Ayrıca sistem her başlangıçta belirlediğiniz çözünürlük otomatik olarak çalışır.

Şimdilik HDMI1, HDMI-1, VGA1, VGA-1 bağlantılı ekranlar için hazırlamış olsam da ileri de diğer ekranlar için de yapmaya çalışacağım. Umarım işinize yarar.

Bu da “Learn Monitor Connection” tuşuna bastıktan sonraki bilgiler görüntüsü.

gnulinuxfree.blogspot.com

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x