LibreOffice kurmadan nasıl kullanılır?

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “LibreOffice kurmadan nasıl kullanılır?” başlıklı yazıyı da sizlerin görmesini istedik. Şöyle diyor Kılıç: “LibreOffice yazılımını kurmadan kullanmak için yeni tür özgür yazılım portable sistemi olan AppImage çalışmasından yararlanacağız. Bunun için buradaki bağlantıdan en alttaki full version Download Fresh sürümünü indiriyoruz: LibreOffice Full Version Download Fresh. Buradaki bağlantıdan da AppImage dosyalara kısayol oluşturan ve çalışmasını kolaylaştıran sisteminize uygun (64bit-32bit/DEB/RPM veya AppImage) AppImage Launcher paketini indiriyoruz: AppImage Launcher. İndirdiğiniz LibreOffice paketine çalıştırma izni vermemiz gerekiyor.

“Bu nedenle, LibreOffice paketine alttaki komut ile çalışma izni veriyoruz.

chmod -R 755 /libreoffice/yolu/tam/adı

LibreOffice şu anda üzerine çift tıkladığınızda çalışır durumdadır. Ancak hem kısayol olsun hem menüden çalıştırayım derseniz, indirdiğiniz AppImageLauncher paketini kurmanız gerekir. Şayet AppImageLauncher paketinin kendisi de AppImage paketi ise ona da alttaki komut ile çalışma izni verin ve çift tık ile çalıştırın.

chmod -R 755 /appimagelauncher/tam/adı

Appİmage çalıştıysa LibreOffice paketine çift tıkladığınızda sistem menüsünde kısayol oluşturacak ve paketin kendisini ev dizininde oluşturduğu Applications adlı dizine taşıyacaktır.
Güncelleyeceğiniz zaman aynı bağlantıdan aynı sürümün son versiyonunu indiriyorsunuz, aynı komut ile çalışma izni veriyorsunuz, başka bir şeye gerek kalmıyor.

Böylece sisteme kurmadan hem LibreOffice yazılımını kullanabilirsiniz hem de daha başka AppImage yazılımlar için alt yapı oluşturmuş olduk.
Ayrıca bu paketi herhangi bir USB’ye kopyala-yapıştır yaparak USB ile her makinede kullanabilirsiniz.”

gnulinuxfree.blogspot.com

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
illedelinux
illedelinux
1 yıl önce

Teşekkürler ustam.

1
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x