Linux Mint 17 Qiana'yı Linux Mint 17.1 Rebecca Sürümüne Yükseltmek

Linux Mint 17.1 “Rebecca” 29 Kasım 2014 tarihinde duyuruldu malum. Sürüm duyurulduğunda, ilerleyen günlerde Linux Mint 17 Qiana kullanıcılarının yükseltme yapabilecekleri belirtilmişti. Başka deyişle yükseltme yapıp yapmamak konusunda tercih kullanıcıya bırakılıyordu. Linux Mint 17 Qiana’dan Linux Mint 17.1 Rebecca sürümüne yükseltme yapabilmek için Güncelleme Yöneticisinin 4.7.7 sürümü depoya eklendi. Problem, şöyle özetlenebilir: Linux Mint 17 Qiana’nın Güncelleme Yöneticisi 4.6.7 sürümünde. Öncelikle bunu yeni eklenen 4.7.7 sürümüne yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için, Güncelleme Yöneticisini açıp yenile düğmesine tıklamanız gerekiyor. Küçük bir taramadan sonra, 4.7.7 sürümü karşınıza gelecektir. Yapmanız gereken şey, güncelleştirmenin kurulumunu istemek olacaktır elbette. Ardından size yeni birkaç paketin güncellenmesi gerektiği de bildirilebilir, güncelleyin. Şu andan itibaren, Düzenle/Upgrade to Linux Mint 17.1 Rebecca diye yeni bir sekme edinmiş bulunuyorsunuz.

Sistem yükseltme işlemini başlatmak için bu sekmeye tıklamanız gerekiyor. Sonrasında ekrandaki yönergeleri izliyorsunuz.


Linux Mint 17 Qiana’nın Güncelleme Yöneticisi 4.6.7 sürümünde.


Linux Mint 17 Qiana’dan Linux Mint 17.1 Rebecca sürümüne yükseltme yapabilmek için Güncelleme Yöneticisinin 4.7.7 sürümü depoya eklendi.


Ardından size yeni birkaç paketin güncellenmesi gerektiği de bildirilebilir.


Şu andan itibaren, Düzenle/Upgrade to Linux Mint 17.1 Rebecca diye yeni bir sekme edinmiş bulunuyorsunuz.


Sonrasında ekrandaki yönergeleri izliyorsunuz.

Linux Mint 17.1 Rebecca sürümünün Mate versiyonuna geçiş yaptıysanız, malum artık siz kurmamış olsanız bile, Compiz’i kullanabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Yeni Linux Mint 17.1 Rebecca Mate sürümünüzün Sistem/Tercihler/Masaüstü Ayarları seçimini yapıyorsunuz.

Bu seçimde karşınıza Masaüstü Ayarları (Desktop settings) penceresi gelecektir. Hemen ikinci sıradaki Pencereler sekmesini seçin vağ taraftaki açılır Pencere Yöneticisine tıklayın. İki seçenek açıldığını göreceksiniz. Birisi varsayılan olarak seçili gelen Marco (kararlı ve güvenilir) diğeri ise Compiz (etkileyici masaüstü efektleri)dir. Compiz’i seçip, bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, Compiz’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erdinç
Erdinç
8 yıl önce

Hocam qiana sürümden rebeccaya geçişte qianadaki dosyalar kaybolur mu ?

0
Yorum yapar mısınız?x