Systemback ile kurulabilir Live iso yapmak

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “Systemback ile kurulabilir Live iso yapmak” başlıklı yazıda, ilginç bir konuyu ele almış arkadaşımız. Bu nedenle konuyu buraya da alalım istedim. Sözlerine: “Debian 10 ve Ubuntu 18.04’e göre uyarladığım Systemback ile kurulabilir Live ISO yapalım. Bunun için önce buradan tar dosyasını indirin. İlledelinux Systemback.” diye başlamış arkadaşımız.

Debian 10 ve Ubuntu 18.04’e göre uyarladığım Systemback ile kurulabilir Live ISO yapalım. Bunun için önce buradan tar dosyasını indirin. İlledelinux Systemback. Dosyayı sağ tık ile çıkarın, çıkardığınız dizinin içine girin, aynı dizinde uçbirimi açın ve alttaki komutları sırayla uygulayın.

sudo apt-get install unionfs-fuse live-boot

sudo apt-get remove casper

sudo apt-get install grub2-common grub-efi-amd64-bin grub-pc-bin

sudo ./install.sh

sudo apt-get install -f

Bu komutlardan sonra Systemback sisteminize kurulmuş olacak ve kısayol simgesi sistem menüsüne gelmiş olacaktır. Debian ortamında kurulumda hata verirse aynı dizinde alttaki komutları sırayla uçbirime girin.

sudo -i

sudo cat <> /etc/apt/sources.list
deb http://ftp.debian.org/debian buster-backports main
deb http://httpredir.debian.org/debian/ buster main contrib non-free
EOF

sudo apt update

sudo apt-get -t buster-backports update

sudo sh install.sh

Kurulabilir Live İso yapmak için bundan sonrasına buradan devam edebilirsiniz: Systemback ile klonlama. Bu şekilde Debian 10 ve Ubuntu 18.04 oturumlarınızın kurulabilir Live İso kalıbını çıkarabilir, istediğiniz zamanda kullanabilir veya paylaşabilirsiniz.
Not: Systemback aynı zamanda kurucudur, canlı ortamda kurulumu Systemback ile yapabilirsiniz.”

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Serkan
Serkan
2 yıl önce

Merhaba. Çok teşekkürler. Güzel ve faydalı bir makale olmuş. Denemek için parduste kurup image alayım dedim. 4.7 GB sblive oluşturdu. ISO dönüştürme boyutunu aştığı için kendi içerisinden USB yazdırmak istedim , ilginçtir %100 olunca error verdi. Sorun ne olabilir?

2
0
Yorum yapar mısınız?x