TL Simgesi Sisteme Nasıl Yüklenir?

Türk Lirasının simgesini ofis dökümanlarında kullanılır hale getirmek için yapılması gereken küçük bir işlem var. Bu yazıda, kısaca onu ele alacağız. Öncelikle, bilindiği gibi T.C. Merkez Bankası tarafından Debian GNU/Linux ve Ubuntu, Pardus, Redhat, Windows, MacOS, Android ve iOS için kurulum paketleri hazırlanan TL Simgesine yönelik olarak rehberler de hazırlanmıştı. Öncelikle, Debian GNU/Linux ve Ubuntu için .deb paketi olarak hazırlanan TL Simgesi kurulum paketini indiriyorsunuz. Ardından pakete çift tıklayıp GDebi paket yükleyicisi ile yükleyebilirsiniz. Ya da terminalde cd komutu ile paketin olduğu dizine geçip, sudo dpkg -i tlsimgesi_1.0.0_all.deb komutunu vererek yükleyebilirsiniz. Kurulumdan sonra kullanıcı oturumunu kapatıp yeniden giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra sistem —> tercihler —> klavye sekmesine geçiyorsunuz. Buradaki işimiz “düzen” sekmesiyle. “Düzen” sekmesine yeni bir düzen eklemeniz gerekiyor, bu nedenle “ekle”ye ya da “+” imgesine tıklıyorsunuz. Orada karşınıza “TL Simgesi” ya da “Türkçe Q Klavye ve TL Simgesi” gibi seçenekler çıkacaktır. Yalnız “TL Simgesi” çıkıyorsa onu seçin, değilse diğerini seçin.

tls
tlsimgesi_1.0.0_all.deb paketini yüklediğinizde, tarayıcınızda böyle bir görüntüyle karşılaşacaksınız.

Artık yapmanız gereken “AbakuTLSymSans” isimli yazı tipini seçmektir. Sonrasında, yazdığımız belge üzerinde AltGr+t tuş kombinasyonunu kullanarak TL simgesini kullanmaya başlayabilirsiniz.

abakus

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mert Gör
Mert Gör
8 yıl önce

Teşekkürler fortran , bu uygulama Pardus Topluluk Sürümünde kurulu geliyor diye biliyorum.Linux Mint 17.1’e de yardımınla kurdum.Bu arada yazılımı yazanların /opt klasörü ile ilgili bir açıklama yapmaları iyi olmuş./Opt klasörü zaten bu şekilde harici uygulamaların barındırıldığı bir yer.

taha konuk
taha konuk
8 yıl önce

Bu işlemi yazıtipi olmadan yapmanın bi yolu yok mu? Nerde olursa olsun Alt Gr+T ye basıldığında tl simgesi çıkmasını sağlayamaz/sağlatamaz mıyız?

taha konuk
taha konuk
8 yıl önce
Reply to  filozof

Demek istediğim merkez bankasının hazırladığı yazılıma bağlı kalmaksızın yapamaz mıyız idi. Herhangi bir metin alanında TL simgesi yazmak için ne yapacağız? ya da windows bu işi nasıl çözmüş? Sanırım simgenin ASCII tablosuna girmesini beklemek gerekiyor doğru mu?

0
Yorum yapar mısınız?x